"Eρυθρόλευκο" πάρτι υπό το βλέμμα του Μεντιλίμπαρ [vid]

Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2024 - 19:24

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με το εμφατικό 4-0 επί του ΟΦΗ για την 22η αγωνιστική της Super League με τον Συλαϊδόπουλο στον  πάγκο αλλά και υπό το βλέμμα του νέου του τεχνικού. Έτσι, οι "ερυθρόλευκοι" επέστρεψαν στα θετικά αποτελέσματα, με την ομάδα του Ηρακλείου να γνωρίζει ακόμη μια ήττα και να βρίσκεται στη 10η θέση με 20 βαθμούς.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και μάλιστα κατάφερε να ανοίξει από νωρίς το σκορ. Μόλις στο 6ο λεπτό, βγήκε μία μπαλιά στην πλάτη της άμυνας, ο Μπάουμαν έκανε έξοδο με σκοπό να διώξει την μπάλα, όμως την πέταξε πάνω στον Μασούρα. Στη συνέχεια ο Έλληνας εξτρέμ ακολούθησε την πορεία της και την έστειλε στα δίχτυα προ κενής εστίας. Στο 10′ ήρθε και δεύτερο γκολ, με τον Ελ Κααμπί να πλασάρει από κοντινή απόσταση και να κάνει το 2-0. Στο 34′ οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν άλλο ένα λάθος της άμυνας του ΟΦΗ, με τον Ποντένσε να κάνει ωραία ενέργεια μέσα στη περιοχή και να γράφει το 3-0.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Ολυμπιακό να έχει κολλημένο το πόδι στο γκάζι. Στο 58ο λεπτό, ο έφτασαν κοντά στη μείωση, όταν ένα απευθείας φάουλ του Μπάκιτς σταμάτησε στο δεξί δοκάρι του Πασχαλάκη. Ο πίνακας του σκορ δεν… διαφοροποιήθηκε έως το τελευταίο σφύριγμα της λήξης.

Έτσι, ο Ολυμπιακός επικράτησε με το εμφατικό 4-0 επί του ΟΦΗ στο Γ. Καραϊσκάκης και άφησε πίσω του την ήττα από τον Παναθηναϊκό έχοντας τον Συλαϊδόπουλο ως υπηρεσιακό προπονητή και υπό το βλέμμα του Μεντιλίμπαρ. Ο ΟΦΗ από την άλλη, γνώρισε ακόμη μια ήττα που τον αφήνει στη 10η θέση με 20 βαθμούς.

10/02/2024Super League 1: Regular Season