Premier League: Eπέστρεψε στις νίκες η Λίβερπουλ - Διπλό στο "City Ground" για τη Νιουκάστλ! [vids]

Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2024 - 20:56

Φουλ δράση στην Premier League, με τους "κόκκινους" να επικρατούν της Μπέρνλι με 3-1 και την Τότεναμ να παίρνει τη νίκη με 2-1 κόντρα στην Μπράιτον. Στα υπόλοιπα παιχνίδια, η Μπρέντφορντ επικράτησε 2-0 της Γουλβς, η Λούτον γνώρισε την ήττα με 3-1 επί τη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ ενώ η Φούλαμ, επικράτησε της Μπόρνμουθ 3-1. Νωρίτερα η Σίτι με ηγέτη τον Χάαλαντ πήρε τη νίκη με 2-0 από την Έβερτον.

Premier League: Eπέστρεψε στις νίκες η Λίβερπουλ - Διπλό στο

Λίβερπουλ - Μπέρνλι 3-1
Αναγνωριστικά ήταν τα πρώτα λεπτά για τις δύο ομάδες, με τη Λίβερπουλ να προσπαθεί να βρει τα πατήματά της. Μέχρι το πρώτο ημίωρο καμία από τις δύο δεν είχε καταφέρει να απειλήσει σημαντικά. Οι γηπεδούχοι όμως βρήκαν δίχτυα στο 31ο λεπτό της αναμέτρησης ανοίγοντας το σκορ. Ο Άρνολντ έκανε το κόρνερ με τον Ζότα να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά και έξι λεπτά αργότερα έφτασε κοντά στο 2-0, με τον Τράφορντ να λέει όχι στον Ντίας. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πίεσαν και μάλιστα λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους έφεραν το ματς στα ίσα, με την κεφαλιά οβίδα του Ο'Σει στο κόρνερ του Μπράουνχιλ.

Η Λίβερπουλ μπήκε... δυνατά στο δεύτερο μέρος, με τον Ντίας να βρίσκει δίχτυα μόλις στο 52ο λεπτό. Ο Ντίας σκόραρε με το κεφάλι μετά το γύρισμα του Έλιοτ και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στην ομάδα του. Μετά το γκολ που βρήκαν οι γηπεδούχοι, συνέχισαν να κυριαρχούν στον αγωνιστικό χώρο προσπαθώντας να τελειώσουν το παιχνίδι και το κατάφεραν στο 79ο λεπτό με τον Νούνιες να σκοράρει για το 3-1.