Άντεξε και πήρε τη νίκη ο Παναιτωλικός! [vid]

Σάββατο, 10 Φεβρουαρίου 2024 - 21:57

Οι Αγρινιώτες παρά το γεγονός ότι είχαν αριθμητικό μειονέκτημα κατάφεραν να πάρουν τη νίκη με 1-0 επί του Ατρομήτου και να ξεκολλήσουν από τον πάτο της βαθμολογίας.

Ο αγώνας

Ο Ατρόμητος ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση καθώς κατάφερε να βρει δίχτυα από νωρίς. Παρόλα αυτά δεν μέτρησε καθώς ο Αντζιέλσκι ήταν εκτεθειμένος. Μέχρι το 24ο λεπτό, καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε καταφέρει να απειλήσει σημαντικά. Όμως, ο Ντίας τροφοδότησε τον Καρέλη και εκείνος με ωραίο πλασέ πέτυχε το 1-0. Οι Αγρινιώτες στη συνέχεια έμειναν με 10 παίκτες, καθώς ο Οικονόμου αντίκρισε απευθείας την κόκκινη κάρτα για δυνατό μαρκάρισμα πάνω στον Γκονζάλες στο 29′. Οι γηπεδούχοι όμως παρά το αριθμητικό τους μειονέκτημα συνέχισαν να πιέζουν και να ψάχνουν ακόμη ένα τέρμα.

Οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν περισσότερο επιθετικοί στο δεύτερο μέρος. Στο 51′ ο Ατρόμητος έφθασε κοντά στο γκολ. Ο Κιβρακίδης έκανε την σέντρα από τα δεξιά, ο Αντζιέλσκι πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να τραντάζει το δοκάρι. Στη συνέχεια, ο Βαλένσια δεν μπόρεσε εξ’ επαφής να σκοράρει, με τον Στεργιάκη να αποκρούει. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να πιέζουν ολοένα και περισσότερο και στο 57′ ο Κούντε απείλησε την εστία του Παναιτωλικού με μακρινό σουτ. Οι γηπεδούχοι βρήκαν κι αυτοί τις στιγμές, παρά το γεγονός ότι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο. Στο 71′ και στο 82′ ο Τσιντώτας χρειάστηκε να επέμβει στα σουτ των Λιάβα και Χουάνπι, προκειμένου να απομακρύνει τον κίνδυνο και να κρατήσει τον Ατρόμητο “ζωντανό”. Στα τελευταία λεπτά, οι δύο ομάδες δεν απείλησαν, έτσι δεν άλλαξε κάτι στο ματς και ο Παναιτωλικός πανηγύρισε μία σημαντική νίκη.

ΓΚΟΛ: 24′ Καρέλης

Κίτρινη: 23′ Μλάντεν, 45’+1′ Στάγιτς, 52′ Καρέλης, 90’+5′ Στεργιάκης / 22′ Τζαβέλλας, 74′ Καμαρά, 76′ Γκονζάλες
Κόκκινη: 29′ Οικονόμου
Δοκάρι: – / 51′ Αντζιέλσκι

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Στεργιάκης, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς, Μαυρίας (75′ Χουάνπι), Ντουάρτε, Πέρεζ (76′ Τσιγγάρας), Χατζηθεοδωρίδης (36′ Μαλής), Τορεχόν, Ντίαζ (69′ Λιάβας), Καρέλης (68′ Ζοάο Πέδρο).

Ατρόμητος (Σάσα Ίλιτς): Τσιντώτας, Κιβρακίδης (78′ Αθανασίου), Τσακμάκης (46′ Καμαρά), Τζαβέλλας, Ντε Μποκ (77′ Τριμμάτης), Κούντε, Γκονζάλες, Γιουμπιτάνα (68′ Βέργος), Ρομπάιγ (77′ Ντιρκς), Αντζιέλσκι, Βαλένσια.