Champions League: Έκανε τη δουλεία της στη Γερμανία η Ρεάλ - Σημαντικό προβάδισμα για τη Σίτι!

Τρίτη, 13 Φεβρουαρίου 2024 - 23:23

Επανέναρξη στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση με τη Λειψία να φιλοξενεί τη Ρεάλ Μαδρίτης και να γνωρίζει την ήττα με 1-0 και τη Μάντσεστερ Σίτι να παίρνει σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης, επικρατώντας 3-1 της Κοπεγχάγης εκτός έδρας.

Λειψία - Ρεάλ Μαδρίτης

Η Λειψία ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση και μάλιστα κατάφερε να κλείσει τη Ρεάλ στην περιοχή της. Παρόλα αυτά, οι Ισπανοί κατάφεραν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση, με τους Γερμανούς να ανεβάζουν και πάλι ρυθμό και να απειλούν σημαντικά την αντίπαλη περιοχή. Έτσι, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι εστίασε στην ανασταλτική της λειτουργία και απειλούσε κυρίως με αντεπιθέσεις. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να παραμένουν κολλημένες στο μηδέν.

Η Ρεάλ μπήκε στο δεύτερο μέρος με... το πόδι στο γκάζι. Οι "μερένχες" χρειάστηκαν μόλις τρία λεπτά για να ανοίξουν το σκορ, με την όμορφη προσπάθεια του Ντίαθ από δεξιά, ο οποίος απέφυγε τέσσερις αντιπάλους με υπέροχο σλάλομ, μπήκε στην περιοχή και με αριστερό φαλτσαριστό σουτ στην απέναντι πλευρά άνοιξε το σκορ.

Κοπεγχάγη - Μάντσεστερ Σίτι

Δυνατό ξεκίνημα για την Μάντσεστερ Σίτι στην αναμέτρηση. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 11ο λεπτό, μετά την υπέροχη κάθετη του Φόντεν από δεξιά στον Ντε Μπρόινε, με τον Βέλγο από διαγώνια θέση και μέσα από την περιοχή να κάνει το 1-0. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν στο 34ο λεπτό και να φέρουν την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Πάσα του Έντερσον σε αντίπαλο, το σουτ κοντράρει και η μπάλα στρώνεται στον Μάτσον, που με φαλτσαριστό δεξί πλασέ έξω από την περιοχή ισοφαρίζει σε 1-1. Οι Πολίτες όμως, βρήκαν ακόμη ένα γκολ πριν τη λήξη του πρώτου μέρους για να πάρουν εκ νέου το προβάδισμα.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να πατούν το πόδι στο γκάζι. Οι παίκτες του Πεπ Γκουαρδιόλα ήταν κυρίαρχοι από την αρχή της επανάληψης, έχοντας πνίξει τους Δανούς, χωρίς όμως να βρουν το γκολ. Ο χρόνος κυλούσε, με την ομάδα του Πεπ να έχει το προβάδισμα αλλά και την κατοχή και να κλειδώνει τη νίκη στο 90+2 με το γκολ του Φόντεν. Έτσι, οι Άγγλοι έφυγαν από τη Δανία με τη νίκη και πήραν σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.