Πάρτι της Λίβερπουλ στο Λονδίνο και... πρωτιά!

Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου 2024 - 18:55
Οι "κόκκινοι" πήραν τη νίκη με 4-1 κόντρα στην Μπρέντφορντ για την 25η αγωνιστική της Premier Leagu και παρέμειναν σε τροχιά κορυφής. Τρεις αναγκαστικές αλλαγές για τον Γιούργκεν Κλοπ ο οποίος είδε να αποχωρούν τραυματίες οι Νούνιες, Ζότα και Τζόουνς.

4.85 4.35 1.6 2.65 1.44 1.7 2.07 1.48 2.45 2.25 1.21 1.17
Το πρώτο μέρος ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τα πατήματά τους στον αγωνιστικό χώρο. Όσο κυλούσε ο χρόνος, αμφότερες έψαξαν το γκολ και δημιούργησαν φάσεις έτσι ώστε να περάσουν μπροστά στο σκορ, με την Μπρέντφορντ να πατά καλά στον αγωνιστικό χώρο. Παρόλα αυτά, το σκορ άνοιξε η Λίβερπουλ με τον Ζότα να τροφοδοτεί τον Νούνιες και εκείνος να κάνει το 1-0. Αυτό ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με τους "κόκκινους" να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα όμως να αντιμετωπίζουν προβλήματα καθώς οι Ζότα και Τζόουνς αποχώρησαν ως τραυματίες.
Η έναρξη του δευτέρου μέρους έφερε ακόμη ένα πρόβλημα για τους φιλοξενούμενους καθώς και ο Νούνιες αναγκάστηκε να βγει αλλαγή, ενώ τη θέση του στον αγωνιστικό χώρο πήρε ο Χάκπο. Παρόλα αυτά, η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ βρήκε τα πατήματά της στο γήπεδο και βρήκε ακόμη ένα τέρμα στο 51ο λεπτό. Ο Σαλάχ αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον αντίπαλο κίπερ, όμως τέσσερα λεπτά αργότερα επανόρθωσε με ασίστ στον Μακάλιστερ για το 2-0. Στο 68ο λεπτό, κατάφερε να σκοράρει ανεβάζοντας τον δείκτη του σκορ στο 3-0. Οι γηπεδούχοι βρήκαν το γκολ στο 75 και προσπάθησαν να μπουν ξανά στο παιχνίδι όμως ο Χάκπο στο 86ο λεπτό διαμόρφωσε το τελικό 4-1.