Διέλυσε τη Μπέρνλι η Άρσεναλ - Μεγάλο διπλό για τη Γουλβς

Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου 2024 - 20:05

Οι "κανονιέρηδες" επικράτησε με το εμφατικό 5-0 της Μπέρνλι, την ίδια στιγμή που τα "σπιρούνια" γνώριζαν την ήττα από τους "λύκους". Στα άλλα ματς, η Άστον Βίλα επικράτησε 2-1 της Φούλαμ, η Νότιγχαμ Φόρεστ 2-0 της Γουέστ Χαμ, ενώ Νιούκαστλ και Μπόρνμουθ αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2.

Μπέρνλι – Άρσεναλ 0-5

O Όντεργκααρντ ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ μετά από γύρισμα του Μαρτινέλι, ενώ οι φιλοξενούμενοι δεν πτοήθηκαν από το γκολ και έψαξαν να βρουν ακόμη ένα. Αυτό ήρθε στο 41′. Φανταστική κάθετη του Όντεγκααρντ, ο Χάβερτς άνοιξε στον Τροσάρ, ο οποίος ανατράπηκε από τον Ασινιόν. Ο Σάκα ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα και έκανε το 2-0 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Οι “κανονιέρηδες” ξεκίνησαν με γκολ και το δεύτερο μέρος. Ο Όντεγκααρντ έβγαλε μια φανταστική μπαλιά και ο Σάκα με δυνατό σουτ με το δεξί από δύσκολη θέση έκανε το 3-0. Στο 66′ ήταν η σειρά του Τροσάρ να βρει δίχτυα, για να κάνει το 4-0, ενώ ο Χάβερτς στο 78′ έγραψε το τελικό 5-0 υπέρ της Άρσεναλ, που πλησίασε στους δύο βαθμούς την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Τότεναμ – Γουλβς 1-2

Η Γουλβς “πάγωσε” το Λονδίνο και πήγε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου μπροστά στο σκορ, χάρη στο τέρμα του Γκόμες με κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Σαράμπια στο 42′. Η Τότεναμ ξεκίνησε το δεύτερο 45λεπτο με… γκολ από τα αποδυτήρια. Ο Κουλουσέφσκι έκανε φανταστική ντρίμπλα μέσα στην περιοχή και με εξαιρετικό τελείωμα πέρασε την μπάλα κάτω από τα πόδια του Σα για το 1-1 στο 46′. Οι “λύκοι” πήραν εκ νέου προβάδισμα στο 63′. O Nέτο πάτησε περιοχή, γύρισε την μπάλα και ο Γκόμες με δυνατό σουτ πέτυχε το δεύτερο του γκολ και έκανε το 2-1 για την ομάδα του.