Φρέναρε τον Παναθηναϊκό η Λαμία [vid]

Σάββατο, 17 Φεβρουαρίου 2024 - 22:13

Ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Λαμίας με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 2-2. Έτσι ο Παναθηναϊκός έμεινε στους 51 βαθμούς και τη δεύτερη θέση και περιμένει το ντέρμπι ανάμεσα σε Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ την Κυριακή.

Το παιχνίδι ξεκίνησε δυνατά για τις δύο ομάδες που προσπάθησαν από νωρίς να ανοίξουν το σκορ. Αμφότερες δημιούργησαν και είχαν τις στιγμές τους. Μόλις στο 9ο λεπτό, ο Παναθηναϊκός έχασε τεράστια ευκαιρία να σκοράρει με την προσπάθεια του Σπόραρ να σταματά στο δοκάρι, ενώ στο 39ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες μετά την αποβολή του Μαρτίνεθ για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Ακαϊντίν. Κι ενώ όλα έδειχναν πως θα οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το σκορ στο μηδέν. Ο Καρλίτος άνοιξε το σκορ στο 45+1' με ένα απίστευτο γκολ, με τον Μπερνάρ να απαντάει άμεσα στο 45+3'. Δοκάρι είχαν οι πράσινοι στο 9' με τον Σπόραρ και δύο αναγκαστικές αλλαγές (Βέρμπιτς, Χουάνκαρ).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο δεύτερο μέρος δυναμικά και βρήκαν γκολ στο 59ο λεπτό για να κάνουν την ανατροπή. Ο Μαντσίνι είδε την κίνηση του Βαγιαννίδη δεξιά της περιοχής, εκείνος ολομόναχος τροφοδότησε τον Γερεμέγεφ, ο οποίος πλάσαρε με τη μία για να πετύχει το 7ο γκολ του. Η Λαμία χρειάστηκε μόλις δέκα λεπτά για να φέρει το παιχνίδι στα ίσα. Ο Τόσιτς μπήκε στον αγωνιστικό χώρο, έκανε το γέμισμα μπροστά από τον Σπόραρ, στο δεύτερο δοκάρι ο Τσιλούλης πήρε την κεφαλιά, ο Ντραγκόφσκι δεν μπόρεσε να διώξει και η μπάλα πέρασε την γραμμή για το 2-2. Στα τελευταία λεπτά ο Παναθηναϊκός σφυροκόπησε την αντίπαλη άμυνα και έψαξε το νικητήριο τέρμα, όμως ο Κοσέλεφ άντεχε.

17/02/2024Super League 1: Regular Season