Έκανε τη δουλειά του ο Βόλος!

Σάββατο, 27 Απριλίου 2024 - 23:00

O Bόλος επικράτησε 1-0 του Πανσερραϊκού στην αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική των playout της Super League και εξασφάλισε την παραμονή του στην πρώτη τη τάξει κατηγορία.

1.45 3.95 7 1.94 1.8 1.37 2.95 1.94 1.77 1.08 1.22 2.62

O Πανσερραϊκός μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση και προσπάθησε από νωρίς να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν δυνατά και να απειλούν ξανά με τον Άλεκσιτς. Η πρώτη καλή στιγμή από πλευράς Βόλου, ήρθε στο 9ο λεπτό με τον Γκλάβτσιτς να κάνει το σουτ που όμως ήταν άστοχο. Η ομάδα από τη Μαγνησία προσπάθησε και κατάφερε στην συνέχεια να ισορροπήσει το παιχνίδι. Αμφότερες επιχείρησαν να βρουν το γκολ, όμως το πρώτο μέρος ολοκληρώθηκε χωρίς κάποια επικίνδυνη φάση και με το σκορ στο μηδέν.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν ιδανικά το δεύτερο μέρος και μάλιστα κατάφεραν να σκοράρουν στο 52ο λεπτό. Ο Πεταυράκης βρήκε τη μπάλα με το χέρι, με τον ρέφερι να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση και ευστόχησε, γράφοντας το 1-0 και βάζοντας την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Όπως είναι φυσικό, ο ρυθμός έπεσε με τους γηπεδούχους να επωφελούνται από αυτό καθώς κρατούσαν στα χέρια τους το πολυπόθηητο τρίποντο. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στα εναπομείναντα λεπτά, όμως δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ και έτσι το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος, με τον Βόλο να εξασφαλίζει την παραμονή του στην κατηγορία.

ΓΚΟΛ: 56′ (πεν.) Γκαρσία
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 42′ Κόμπα, 47′ Τρουιγιέ, 61′ Σιέλης, 76′ Μωραΐτης, 87′ Τσοκάνης, 90’+6′ Κόβατς / 33′ Τομάς
ΚΟΚΚΙΝΗ: 90’+7′ Οικονόμου

Βόλος (Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς (46′ Τρουιγιέ), Ντε Καμπς (77′ Τσοκάνης), Μπερτόγλιο (68′ Μωραΐτης), Κόμπα (86′ Μύγας), Ασεχνούν, Γκαρσία.

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Τσομπανίδης, Πεταυράκης, Διαμαντής, Δεληγιαννίδης, Πηλέας (80′ Σοφιανός), Μορέιρα, Στάικος (80′ Οικονόμου), Τομάς (46′ Χατζηστραβός), Ουάρντα (88′ Μασκανάκης), Γούλερι (74′ Μούργος), Άλεκσιτς.