Σε απόσταση... αναπνοής η Σίτι από την κορυφή!

Τρίτη, 20 Φεβρουαρίου 2024 - 23:17

Νίκη... χρυσάφι για τη Σίτι που επικράτησε 1-0 της Μπρέντφορντ στο πλαίσιο της εξ αναβολής 18ης αγωνιστικής και ανέβηκε στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα. Η πρωτοπόρος Λίβερπουλ είναι στο +1 με την Άρσεναλ να καραδοκεί στην τρίτη θέση.

1.18 7.75 11.5 3.2 1.32 1.85 1.87 1.82 1.87 1.02 1.07 4.75
Οι Πολίτες κατάφεραν να ξεπεράσουν το εμπόδιο της Μπρέντφορντ, επικρατώντας 1-0 για την εξ αναβολής 18ης αγωνιστικής. Έτσι, η Μάντσεστερ Σίτι πήρε τη νίκη και το τρίποντο που την ανεβάζει στη δεύτερη θέση και το -1 από την κορυφή. Στο +1 η απόσταση από την Άρσεναλ.
Ο αγώνας:
Το παιχνίδι ξεκίνησε με τη Σίτι να έχει τον έλεγχο και να απειλεί από τα πρώτα λεπτά με τον Φιλ Φόντεν ο οποίος επιχείρησε το σουτ από μακριά, με τον αντίπαλο κίπερ να αποκρούει. Η απάντηση της Μπρέντφορντ ήρθε άμεσα, με τον Ονιέκα να παίρνει την πάσα και να σουτάρει. Ο Έντερσον όμως είπε όχι και κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στη συνέχεια, οι Πολίτες έφτασαν κοντά στο γκολ. Ο Γουόκερ τροφοδότησε τον Μπερνάρντο Σίλβα, ο οποίος επιχείρησε να σκοράρει με το κεφάλι, όμως η μπάλα πέρασε λίγο έξω από το δεξί δοκάρι της Μπρέντφορντ.
Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Σίτι σε ρόλο κυνηγού. Οι πολίτες προσπάθησαν να απειλήσουν και να βρουν το γκολ που θα τους έδινε το προβάδισμα. Παρόλα αυτά, δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Αρχικά απείλησαν με την τρομερή χαμένη ευκαιρία του Ρόδρι και στη συνέχεια από τον Φόντεν. Στο 71ο λεπτό όμως, οι γηπεδούχοι κατάφερα να σκοράρουν, ο Άλβαρεζ τροφοδότησε τον Χάαλαντ ο οποίος κουβάλησε τη μπάλα και με εύστοχο σουτ έγραψε το 1-0. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα έφτασε στην επίτευξη και δεύτερου τέρματος με τον Χάαλαντ να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα. Ο ρέφερι όμως το ακύρωσε καθώς ο Γουόκερ ήταν οφσάιντ στο ξεκίνημα της φάσης. Στα τελευταία λεπτά καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να απειλήσει σημαντικά και να βρει το γκολ, με το 1-0 να παραμένει και τη Σίτι να παίρνει σημαντική νίκη ενόψει της συνέχειας.