Premier League: Εφιάλτης στο... Όλντ Τράφορντ [vids]

Σάββατο, 24 Φεβρουαρίου 2024 - 19:39

H Φούλαμ... ξέρανε το Όλντ Τράφορντ πετυχαίνοντας το τέρμα της νίκης στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης για να φύγει με το... τρίποντο από το Μάντσεστερ. Η Άστον Βίλα, σκόρπισε με 4-2 την Νότιγχαμ Φόρεστ, ενώ η Κρίσταλ Πάλας επικράτησε 3-0 της Μπέρνλι.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Φούλαμ 1-2

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ξεκίνησε δυναμικά την αναμέτρηση, όμως η Φούλαμ κατάφερε άμεσα να ανεβάσει ρυθμό και μάλιστα έχασε δύο σημαντικές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ. Αρχικά, με τον Ιγουόμπι ο οποίος αστόχησε από πλεονεκτική θέση στο 14′ και στο 18′ ο ίδιος παίκτης από το ίδιο σχεδόν σημείο δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ονάνα. Στο 21′, ο Καμερουνέζος τερματοφύλακας της Μάντσεστερ πραγματοποίησε σπουδαία επέμβαση σε κεφαλιά του Μουνίς και ο Λούκιτς από κοντά δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Στο 65′ ο Μπάσεϊ με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 1-0 για τη Φούλαμ . Η Γιουνάιτεντ όμως, συνέχισε να πιέσει ώσπου έφτασε στην ισοφάρηση στο 89ο λεπτό. Ο Μαγκουάιρ, έφερε την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση. Παρόλα αυτά, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να σκοράρουν ξανά, πιέζοντας αλλά δέχθηκαν και γκολ στην τελευταία φάση της αναμέτρησης, με τον Ιγουόμπι να γράφει το 2-1 και να παγώνει το Όλντ Τράφορντ. Στο 89′ οι “κόκκινοι διάβολοι” έφεραν το ματς στα ίσα με σκόρερ τον Μαγκουάιρ, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και σε μια ωραία αντεπίθεση που έβγαλαν ο Ιγουόμπι με ψύχραιμο πλασέ μέσα από την περιοχή έγραψε το τελικό 2-1 υπέρ της Φούλαμ!

Αστον Βίλα - Νότιγχαμ Φόρεστ 4-2

Εξαιρετικά ξεκίνησε την αναμέτρηση η Άστον Φίλα η οποία άνοιξε το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό, με τον Γουότκινς. Οι χωριάτες συνέχισαν δυνατά, με τον Ντάγκλας Λουίς να κάνει το 2-0 στο 29' και στο 39' να διπλασιάζει τα προσωπικά του τέρματα για το 3-0. Η Νότιγχαμ Φόρεστ κατάφερε να μειώσει με τον Νιακατέ στο 45’+5′, για το 3-1.

Ο Γκιμπς Γουάιτ στο 48′ μείωσε σε 3-2, βάζοντας ξανά στο… παιχνίδι τη Νότιγχαμ στο “Βίλα Παρκ”. Όμως οι “χωριάτες” πήραν εκ νέου προβάδισμα δύο τερμάτων, χάρη στο γκολ του Μπέιλι στο 61′.

Μπράιτον - Εβερτον 1-1

Η Μπράιτον ήταν αυτή που ξεκίνησε καλύτερα στην αναμέτρηση, όμως παρόλο που πίεσε δεν κατάφερε να βρει τέρμα στα πρώτα 45 λεπτά του παιχνδιδιού, με τις δύο ομάδες να κατευθύνονται στα αποδυτήρια κολλημένες στο μηδέν. Οι γηπεδούχοι μπήκαν αφηνιασμένοι και στο δεύτερο μέρος, όμως κόντρα στον ρυθμό του παιχνιδιού, η Έβερτον ήταν αυτή που κατάφερε να σκοράρει. Στο 73ο λεπτό, ο Μπρέθγουάιτ έκανε το 1-0 με τον Ντανκ να σώζει το βαθμό στο 90+5.

Κρίσταλ Πάλας - Μπέρνλι 3-0

Το έργο της Μπέρνλι έγινε δύσκολο από τα πρώτα λεπτά, καθώς στο 35ο ο Μπράουνχιλ αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα. Παρόλα αυτά, άντεξε στο πρώτο μέρος, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο μηδέν. Η κατάρρευση όμως ήρθε στην επανάληψη. Ο Ρίτσαρντς άνοιξε το σκορ στο 68ο λεπτό, με τον Αγιού να σκοράρει το 72 και να κάνει το 2-0. Οι "αετοί" δεν σταμάτησαν εκεί και στο 77′ βρήκαν και τρίτο γκολ, με σκόρερ τον Ματετά, να διαμορφώνει το τελικό 3-0.

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 26ης αγωνιστικής της Premier League: