Super League: Aπολαμβάνει την μοναξιά στην κορυφή η ΑΕΚ [vid]

Σάββατο, 24 Φεβρουαρίου 2024 - 21:20

Mε φόρα πέρασε από το ΔΑΚ Λαμίας η "Ένωση" η οποία επικράτησε 3-1 της ομάδας του Λεωνίδα Βόκολου για την 24η αγωνιστική της Super League και ανέβηκε μόνη πρώτη στην κορυφή.

Ο αγώνας:

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και μάλιστα από τα πρώτα λεπτά κατάφερε να κυριαρχήσει, δείχνοντας από νωρίς τις προθέσεις της. Στο 17ο λεπτό, η "Ένωση" κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Βίντα με εξαιρετική κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Στο 32′ ήρθε η πρώτη απάντηση από τη Λαμία, με τον Σίντκλεϊ να τροφοδοτεί τον Τόσιτς, με τον τελευταίο να επιχειρεί το σουτ και τον Στάνκοβιτς να μπλοκάρει. Στο 41ο λεπτό ήρθε και το δεύτερο τέρμα για τους φιλοξενούμενους. Οι Πινέδα και Γιόνσον πίεσαν τον Τόσιτς, ο Μεξικανός έκλεψε και έφυγε στην αντεπίθεση, δίνοντας την μπάλα στον Ελίασον, ο οποίος με πλασέ έγραψε το 2-0.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Λαμία να είναι αυτή που απειλεί ψάχνοντας το γκολ που θα την έβαζε και πάλι το παιχνίδι. Ο Νούνιες βρήκε τον Σλίβκα, με τον Βίντα να καθαρίζει τη φάση. Η "Ένωση" στη συνέχεια, ανέβασε και πάλι ρυθμό, απείλησε με σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, το οποίο τελικά ήρθε στο 63ο λεπτό. Ο Άμραμπατ εκτέλεσε το φάουλ, με τη μπάλα να καταλήγει στον Τσούμπερ ο οποίος με το κεφάλι έκανε το 3-0. Η απάντηση από τους γηπεδούχους ήρθε άμεσα, καθώς στο αμέσως επόμενο λεπτό η Λαμία μείωσε σε 3-1. Ο Μάλτσι μοίρασε στον Σίντκλεϊ, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και από δύσκολη γωνία νίκησε τον Στάνκοβιτς. Στα τελευταία λεπτά, καμία από τις δυο δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ, με την ΑΕΚ να φεύγει με το πολύτιμο τρίποντο και να ανεβαίνει μόνη πρώτη στην κορυφή.

Λαμία (Λεωνίδας Βόκολος): Κοσέλεφ, Σίντκλεϊ, Τζανετόπουλος, Παπαδόπουλος, Σιμόν, Κορνέζος, Νούνιες, Τζανδάρης (59′ Σαντάνα), Τόσιτς (59′ Λέικ), Σλίβκα, Μάλτσι (77′ Τσούκαλος).

ΑΕΚ (Ματίας Αλμέιδα): Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Κάλενς, Πήλιος, Γιόνσον, Πινέδα (68′ Λιούμπισιτς), Άμραμπατ (82′ Πισάρο), Ελίασον (82′ Φερνάντες), Τσούμπερ (68′ Μάνταλος), Πόνσε (81′ Αραούχο).

24/02/2024Super League 1: Regular Season