Premier League: Ο Νούνιες κράτησε τη Λίβερπουλ στην κορυφή

Σάββατο, 2 Μαρτίου 2024 - 21:51

Οι "ρεντς" θα συνεχίσουν να οδηγούν την κούρσα του αγγλικού πρωταθλήματος και μετά το τέλος της 27ης αγωνιστικής, καθώς με γκολ του Ουρουγουανού επιθετικού στο 90'+9', έφυγαν με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Νότιγχαμ.

Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, μία εβδομάδα πριν από το ντέρμπι τίτλου με τη Μάντσεστερ Σίτι και παραμονές του μεγάλου ματς ανάμεσα στις δύο μεγάλες ομάδες του Μάντσεστερ, Σίτι-Γιουνάιτεντ, κατάφερε να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος άσχετα με το τι θα γίνει την Κυριακή (3/3) στο "Ετιχαντ" και, πλέον, στις 10 Μαρτίου στο "Ανφιλντ" θα έχει την ευκαιρία εάν νικήσει τους «πολίτες» να κάνει το πιο αποφασιστικό βήμα για την επιστροφή της στον θρόνο της Premier League.

Η πρωτοπόρος Λίβερπουλ τα βρήκε σκούρα στο Νότιχγχαμ απέναντι στη Φόρεστ. Οι απίθανοι “κόκκινοι" όμως βρήκαν “χρυσό” τέρμα στην τελευταία φάση του αγώνα. Ο ΜακΆλιστερ έκανε φοβερή σέντρα και ο Νούνιες με το κεφάλι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για να γράψει το τελικό 0-1. Στα υπόλοιπα αποτελέσματα, ξεχώρισε η νίκη της Γουέστ Χαμ με δύο γκολ στις καθυστερήσεις απέναντι στην Έβερτον. Με ανατροπή επικράτησε και η Τότεναμ της Κρίσταλ Πάλας, ενώ βαθμούς άφησε στην έδρα της Μπρέντφορντ η Τσέλσι. Αγχωτικό διπλό πήρε η Άστον Βίλα, ενώ εύκολο έργο είχαν οι Φούλαμ και Νιούκαστλ.