Πάρτι... πρόκρισης για την Μπάγερν

Τρίτη, 5 Μαρτίου 2024 - 23:57

Στους "8" του Τσάμπιονς Λιγκ η Μπάγερν που επικράτησε 3-0 της Λάτσιο στο Μόναχο και πανηγύρισε την πρόκριση για τα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

1.24 6.75 9.35 2.7 1.42 1.58 2.27 1.8 1.9 1.05 1.09 3.95

Με... πάρτι προκρίθηκε στην επόμενη φάση η Μπάγερν Μονάχου, η οποία επικράτησε 3-0 της Λάτσιο και πήρε το εισιτήριο για τους "8" της διοργάνωσης. Πρωταγωνιστής ο Χάρι Κέιν που πέτυχε τα δύο από τα τρία τέρματα τον Βαυαρών και τους έδωσε... σφυγμό.

Η Μπάγερν μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και από τα πρώτα κιόλας λεπτά είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων πιέζοντας τη Λάτσιο που δεν έδειχνε τη διάθεση να κλειστεί. Στο 17ο λεπτό, ήρθε η πρώτη καλή ευκαιρία για τους Βαυαρούς, με το πλασέ του Κέιν να καταλήγει άουτ. Η απάντηση των Ιταλών ήρθε στο 37ο λεπτό, με τον Ζακάνι να κάνει τη σέντρα, τον Ντε Λιχτ να μην απομακρύνει σωστά και τον Ιμόμπιλε να κάνει την κεφαλιά από κοντά και να στέλνει τη μπάλα εκτός. Η απάντηση των γηπεδούχων ωστόσο ήρθε ένα λεπτό αργότερα. Ο Μίλερ έστρωσε με το κεφάλι στον Γκερέρο και ο Κέιν μπήκε στην πορεία του σουτ του για να πιάσει την κεφαλιά και να ανοίξει το σκορ. Λίγο πριν τη λήξη του πρώτου μέρους, η Μπάγερν βρήκε και δεύτερο τέρμα, με τον Μίλερ να κάνει την κεφαλιά μετά τη σέντρα του Ντε Λιχτ και να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τους Γερμανούς και πάλι με το πόδι στο γκάζι. Απείλησαν και μάλιστα έφτασαν στο γκολ στο 66ο λεπτό. Ο Άγγλος βρίσκεται στο σωστό σημείο τη σωστή στιγμή, παίρνει το ριμπάουντ από το σουτ του Σανέ και από κοντά "σκοτώνει" σχεδόν τις ελπίδες της Λάτσιο. Οι Ιταλοί στη συνέχεια ανέβασαν ρυθμό και απείλησαν όμως δεν κατάφεραν να βρουν το γκολ και έτσι η Ευρώπη έφτασε στο τέλος της.