Πρεμιέρα με... τριάρα για τον Παναιτωλικό! [vid]

Σάββατο, 16 Μαρτίου 2024 - 22:43

Ο Παναιτωλικός επικράτησε 3-0 του Πανσερραϊκού και ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις τους στα play out της Super League αναβαίνοντας στην 11η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Πρεμιέρα με το... δεξί για τον Παναιτωλικό που πήρε τη νίκη με 3-0 κόντρα στον Πανσερραϊκό για την πρώτη αγωνιστική των play out της Super League και ανέβηκε στην 11η θέση.

O Πανσερραϊκός ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση και μάλιστα από το πρώτο κιόλας λεπτό θέλησε να απειλήσει. Ο Χατζηστραβός τροφοδότησε τον Άλεξιτς, ο οποίος έκανε το σουτ, με τη μπάλα να περνά άουτ. Οι Αγρινιώτες προηγήθηκαν στο 26ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Καρέλης από τα δεξιά της περιοχής τροφοδότησε τον Χουάνπι, ο οποίος με πλασέ σκόραρε για το 1-0. Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη κατάφεραν να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Μαυρία ο οποίος έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε και στη συνέχεια κατέληξε στα δίχτυα για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, ο Πανσερραϊκός έψαξε το γκολ για να μειώσει και να μπει ξανά στο παιχνίδι. Η ομάδα του Πάμπλο Γκαρσία είχε την ευκαιρία να απειλήσει τα αντίπαλα καρε, με τον Τομάς να εκτελεί απευθείας το φάουλ στο 49′ και την μπάλα να φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τσάβες. Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε και καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ. Στις καθυστερήσεις όμως, ο Παναιτωλικός κατάφερε να κάνει το 3-0 με τον Λομονάκο.

ΓΚΟΛ: 26′ Χουάνπι, 34′ Μαυρίας, 90’+4′ Λομονάκο
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 25′ Ντίας, 48′ Χουάνπι, 52′ Μλάντεν / 45’+2′ Ντανκερλούι, 50′ Διαμαντής, 79′ Ουεντραόγκο

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Μαυρίας, Οικονόμου, Μλάντεν, Τάμπιτζε, Τορεχόν, Χουάνπι (90’+2′ Μπουζούκης), Τσιγγάρας (90’+2′ Μπάμποκ), Ντουάρτε (89′ Μπελεβώνης), Ντίας (83′ Λιάβας), Καρέλης (83′ Λομονάκο).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Πάμπλο Γκαρσία): Χόβαν, Δεληγιαννίδης, Διαμαντής (65′ Μπετανκόρ), Χατζηστραβός, Μπέργκστρεμ, Οικονόμου (46′ Ουεντραόγκο), Μορέιρα, Ντανκερλούι (46′ Γκοτζαμανίδης), Ουάρντα, Τομάς (65′ Μούργος), Άλεξιτς.

16/03/2024Super League 1: Championship Round