Νίκες για Λεβερκούζεν και Ντόρτμουντ! [vid]

Κυριακή, 17 Μαρτίου 2024 - 20:51

Λεβερκούζεν και Ντόρτμουντ έκαναν το καθήκον τους σήμερα κερδίζοντας τις Φράιμπουργκ και Άϊντραχτ αντίστοιχα!

ΦΡΑΙΜΠΟΥΡΓΚ - ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ 2-3

Η Λεβερκούζεν κέρδισε εκτός έδρας τη Φράιμπουργκ με 2-3, διατηρώντας ασφαλή απόσταση δέκα βαθμών από τη 2η Μπάγερν Μονάχου, ενώ κέρδισε για 7η συνεχή φορά στο πρωτάθλημα. Φυσικά διατήρησε και το αήττητο της φετινής χρονιάς ανέπαφο.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Φλοριάν Βιρτς, αλλά η απάντηση ήταν άμεση με τον Ντόαν στο 10ο λεπτό. Η Λεβερκούζεν ανέκτησε το προβάδισμα στο 40' με τον Χλόζεκ και στο 53' ο Σικ έδωσε προβάδισμα δυο τερμάτων στην ομάδα του μετά από ασίστ του Φίρμπονγκ. Στο 79' ο Κέιτελμείωσε σε 3-2 δίνοντας άλλο ενδιαφέρον στο φινάλε του ματς, αλλά δεν έμελλε να αλλάξει κάτι.

ΝΤΌΡΤΜΟΥΝΤ - ΑΙΝΤΡΑΧΤ 3-1

Η Ντόρτμουντ νίκησε την Άιντραχτ Φρανκφούρτης μέσα στην έδρα της με 3-1 και βρίσκεται στη 4η θέση που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ στο +1 από την Λειψία.

Η Μπορούσια βρέθηκε να χάνει στο «Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ» από την Άιντραχτ Φρανκφούρτης, όμως έκανε την ανατροπή, επικράτησε με 3-1, πανηγύρισε τρίτο διαδοχικό τρίποντο και ανέβηκε στη 4η θέση του πίνακα.

Το σκορ άνοιξε ο πρώην Βεστφαλός, Μάριο Γκέτσε μόλις στο 13'. Η απάντηση ήρθε πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, από τον Αντεγιέμι στο 33'. Η ολική ανατροπή ήρθε αργά στο δεύτερο μέρος. Η Χούμελς στο 81' έβαλε σε θέση οδηγού την ομάδα του, με τον Τσαν να κλειδώνει τη νίκη στο 90+3' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.