Πικρός αποκλεισμός για την Εθνική Ελλάδος

Τρίτη, 26 Μαρτίου 2024 - 22:03

Η Ελλάδα μένει... Ελλάδα. Η ομάδα του Γκουστάβο Πογιέτ δεν κατάφερε να πάρει την πρόκριση στον τελικό της Τιφλίδας κόντρα στην Γεωργία και έτσι γνώρισε πικρό αποκλεισμό, με τους γηπεδούχους να παίρνουν το εισιτήριο για την τελική φάση του Euro 2024 στη Γερμανία.

3.55 3.1 2.18 1.48 2.52 1.13 5.25 2.05 1.68 1.57 1.4 1.3

Η Εθνική μας ομάδα γνώρισε πικρό αποκλεισμό στα πέναλτι από την Γεωργία που... έσβησε το όνειρο για την πρόκριση στην τελική φάση του Euro 2024. Ισόπαλες χωρίς σκορ στην κανονική διάρκεια, με το ματς να οδηγείται στη διαδικασία των πέναλτι με τους γηπεδούχους να επικρατούν 4-2 και να παίρνουν το εισιτήριο για τη Γερμανία.

Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να λύσουν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια, με την αναμέτρηση να οδηγείται στην παράταση και από εκεί στα πέναλτι. Μοιραίοι ήταν Μπακασέτας και Γιακουμάκης που αστόχησαν από την άσπρη βούλα.

Ο αγώνας:

Η Εθνική μας ομάδα, ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση, προσπάθησε να επιβάλει τον ρυθμό της και να απειλήσει την εστία των Γεωργιανών. Πρώτη καλή στιγμή για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα στο 9' με τον Ιωαννίδη να προσπαθεί να φύγει στην πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων, όμως ο Ντβάλι έκοψε την τελευταία στιγμή και παραχώρησε κόρνερ. Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια κατάφεραν να απαντήσουν με τον Κβερκβέλια να κάνει το σουτ, τον Χατζηδιάκο να πέφτει στα πόδια του και τον Σενγκέλια να παίρνει το ριμπάουντ και να κάνει το σουτ, όμως ήταν αρκετά άστοχος. Στη συνέχεια και οι δύο προσπάθησαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες για γκολ, με την Εθνική μας να έχει την κυκλοφορία της μπάλας και τους γηπεδούχους να απειλούν με αντεπιθέσεις.

Στο δεύτερο μέρος η Ελλάδα κατάφερε και πάλι να πάρει μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμως να βρει την κλασική ευκαιρία που θα της έδινε το προβάδισμα. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 65ο λεπτό, με τον Μασούρα να κάνει το γύρισμα, τον Κωνσταντέλια να δίνει στον Τσιμίκα και τον τελευταίο να κάνει το σουτ και να νικιέται από τον Μαμαρντασβίλι. Στα τελευταία λεπτά του δευτέρου μέρους, οι παίκτες και των δύο ομάδων ήταν φανερά κουρασμένοι, με την ρυθμό να πέφτει. Έτσι, το 0-0 παρέμεινε έως το τέλος με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Στην παράταση η Ελλάδα έδειχνε να έχει το μομέντουμ, απείλησε αρχικά με τον Μπακασέτα που αστόχησε σε σουτ από μακριά, ενώ στο 102' η "γαλανόλευκη" έχασε τεράστια ευκαιρία να πάρει προβάδισμα. Μετά από κόρνερ του Τσιμίκα, ο Μαυροπάνος πήδηξε ψηλότερο απ’ όλους, πήρε την κεφαλιά αλλά η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι της Γεωργίας. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες, όμως καμία από τις δύο δεν κατάφερε να σκοράρει και έτσι το μηδέν παρέμεινε έως το τέλος.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στη... ρώσικη ρουλέτα.