Άλμα σωτηρίας ο Βόλος, 4-1 την Κηφισιά

Σάββατο, 30 Μαρτίου 2024 - 19:37

Μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχαν οι "κυανέρυθροι" του Βόλου, οι οποίοι επικράτησαν με το εμφατικό 4-1 της ομάδας των βορείων προαστίων για την 2η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League και βγήκαν από την επικίνδυνη ζώνη.

2.25 3.25 3.25 1.65 2.12 1.23 3.8 1.84 1.87 1.32 1.32 1.62

Τεράστια βαθμολογική ανάσα για τον Βόλο, που απέκτησε πλέον το πάνω χέρι στη μάχη της παραμονής. Η ομάδα του Χρήστου Κόντη έκανε το 2/2 στα πλέι άουτ της Super League και ανέβηκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη της βαθμολογίας, εκεί όπου βρίσκεται πλέον η Κηφισιά. Στους 25 βαθμούς οι Βολιώτες, στους 22 η ομάδα της Αθήνας, με την θέση της να έχει δυσκολέψει αρκετά και θα κληθεί άμεσα να πάρει νίκες, προκειμένου να εξασφαλίσει την σωτηρία της.

Ο Βόλος κατάφερε να ανοίξει αρκετά νωρίς το σκορ, με τον Κόμπα να γίνεται αποδέκτης της μπάλας και να σουτάρει με τη μία για το 1-0 στο 3′. Γρήγορα οι Βολιώτες βρήκαν και δεύτερο γκολ. Εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, με τον Γκαρσία να πιάνει την κεφαλιά και να σκοράρει για το 2-0 στο 11ο λεπτό. Στο 33′ ήρθε η μείωση του σκορ από πλευράς φιλοξενούμενων. Πολύ ωραία και γρήγορη αντεπίθεση για την Κηφισιά με τον Κρισιούμα να γυρνάει παράλληλα τη μπάλα και τον Οζέγκοβιτς να έρχεται ως τρέιλερ. Ο Σέρβος φορ έκανε το πλασέ και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-1. Λίγο πριν το ημίχρονο, η ομάδα της Μαγνησίας, ανέβασε κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Σε σέντρα από τα αριστερά, ο Γκαρσία από το ύψος του πέναλτι έκανε το πλασέ και διαμόρφωσε το 3-1 στο 45’+2′.

Οι Βολιώτες μάλιστα κατάφεραν να δώσουν διαστάσεις θριάμβου στη νίκη τους. Ο Μωραΐτης με πλασέ μέσα από την περιοχή νίκησε τον Αναγνωστόπουλο για το 4-1 στο 85′. Αμέσως μετά, ο Οζέγκοβιτς κέρδισε πέναλτι για την ομάδα του Κώστα Μπράτσου. Ο Σέρβος ανέλαβε ο ίδιος την εκτέλεση, αλλά ο Κόβατς απέκρουσε και το σκορ δεν άλλαξε.

ΒΟΛΟΣ (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Γκλάβτσιτς (90’+3′ Τρουιγέ), Ντε Καμπς, Μύγας, Ασεχνούν, Κόμπα (71′ Μπερτόγλιο), Γκαρσία (83′ Μωραΐτης).

ΚΗΦΙΣΙΑ (Κώστας Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Γκόμπελιτς (46′ Τετέι), Τσάπαν, Τεϊσέιρα, Μιλίτσεβιτς (79′ Γιόβαντσιτς), Τσανάτζια (64′ Πρίτσας), Σναϊντερλέν (64′ Σολόα), Μενέντες (46′ Κλωναρίδης), Κρισιούμα, Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς.

30/03/2024Super League 1: Championship Round