Super League: Πήραν το βαθμό στους Ζωσιμάδες οι Αγρινιώτες

Σάββατο, 30 Μαρτίου 2024 - 21:56

Παναιτωλικός και ΠΑΣ Γιάννινα μοιράστηκαν από έναν βαθμό, καθώς η μεταξύ τους αναμέτρηση ολοκληρώθηκε ισόπαλη 1-1. Οι Ηπειρώτες πήραν προβάδισμα στο σκορ, με τους Αγρινιώτες να ισοφαρίζουν για το 1-1 και να παίρνουν το βαθμό. Πλέον ο ΠΑΣ είναι σε ακόμη πιο δύσκολη θέση, με τον Παναιτωλικό να παίρνει μια απόσταση.

2.2 3.1 3.5 1.61 2.22 1.21 4 1.91 1.78 1.28 1.35 1.64

Και το δράμα συνεχίζεται για ΠΑΣ και Παναιτωλικό, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1 στους Ζωσιμάδες και θα συνεχίσουν να παλεύουν για τη σωτηρία στα επόμενα παιχνίδια.

Ο αγώνας:

Ο Παναιτωλικός ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και μάλιστα κατάφερε να προηγηθεί μόλις στο 5ο λεπτό. Ο Μαυρίας τροφοδότησε τον Καρέλη, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο επιθετικός των “καναρινιών” ήταν εκτεθειμένος. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων και απείλησε προκειμένου να βρει το πολυπόθητο τέρμα. Στο 25ο λεπτό, οι προσπάθειες του ΠΑΣ απέδωσαν καρπούς. Ο Τζίνο έκλεψε τη μπάλα στη μεσαία γραμμή, τροφοδότησε τον Σόρια, εκείνος έκανε το γύρισμα με τον Κόντε να εκτελεί για το 1-0. Ο Παναιτωλικός στη συνέχεια, θέλησε να απαντήσει με τον Χουάνπι να στρώνει στον Καρέλλη του οποίου το σουτ σταμάτησε ο Νάγκι. Έτσι το 1-0 παρέμεινε έως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός ήταν πολύ πιο αργός. Ο Παναιτωλικός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να βρει απάντηση, με τον ΠΑΣ να έχει περισσότερο παθητικό ρόλο, περιμένοντας τους φιλοξενούμενους στο δικό τους μισό. Στο 69′ οι γηπεδούχοι είχαν μία καλή ευκαιρία με ένα σουτ του Τζίνο που πέρασε λίγο άουτ. Ένα λεπτό αργότερα όμως, ο Παναιτωλικός κατάφερε να φέρει την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση. Ο Κιάκος έκανε το λάθος, ο Μαυρίας τσίμπησε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή από τα δεξιά και γέμισε. Ο Καρέλης δεν κατάφερε να τη βρει με ψαλιδάκι, το έκανε όμως ο Ντίας που με κεφαλιά ψαράκι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1. Λίγο έλειψε να βρουν την απόλυτη ανατροπή οι Αγρινιώτες καθώς στην τελευταία φάση του ματς, έφυγαν σε αντεπίθεση με τέσσερις εναντίον ενός. Ο Ντουάρτε βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Νάγκι και νικήθηκε. Στην εξέλιξη της φάσης οι φιλοξενούμενοι βρήκαν το γκολ με τον Λομόνακο, αλλά ο βοηθός το ακύρωσε για οφσάιντ.

ΓΚΟΛ: 25′ Κόντε / 70′ Ντίαζ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90’+2′ Τζίμας / 32′ Μλάντεν

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Εραμούσπε, Παντελάκης, Κιάκος (78′ Τσαούσης), Τζίνο (87′ Ροσάλες), Καραχάλιος, Ριένστρα (70′ Τζίμας), Παμλίδης, Ροσέρο (71′ Λεό), Κόντε.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Καπίνο, Οικονόμου, Μλάντεν (55′ Πέρεζ), Ταμπίντζε, Μαυρίας, Χουάνπι (87′ Λιάβας), Τσιγγάρας (66′ Λομόνακο), Χατζηθεοδωρίδης (66′ Ντουάρτε), Τορεχόν, Ντίαζ (87′ Μπακάκης), Καρέλης.