Premier League: Νίκη ανάσα για τη Φόρεστ - Ισοπαλία στο Λονδίνο

Τετάρτη, 3 Απριλίου 2024 - 00:19

Πέντε αγωνιστικές μακριά από τη νίκη μέτρησε η Νότιγχαμ Φόρεστ που κατάφερε να πάρει τη νίκη με 3-1 κόντρα στη Φούλαμ στο "Σίτι Γκράουντ" και να πάρει νίκη ανάσα στη μάχη που δίνει να κρατηθεί στην κατηγορία. Έτσι, ανέβηκε στους 25 βαθμούς και στο +3 από τη Λούτον που βρίσκεται στην τελευταία θέση.

Οι "κόκκινοι" κατάφεραν να πάρουν σημαντικό τρίποντο στη μάχη που δίνουν για την παραμονή στην Premier League, επικρατώντας εντός έδρας με 3-1 της Φούλαμ, με τις Γουέστ Χαμ και Τότεναμ να μένουν ισόπαλες 1-1 στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Γουέστ Χαμ - Τότεναμ

Ισόπαλο χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το ντέρμπι ανάμεσα σε Γουέστ Χαμ και Τότεναμ, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Η Τότεναμ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και μάλιστα κατάφερε να ανοίξει από πολύ νωρίς το σκορ, μόλις στο 5ο λεπτό με τον Τζόνσον. Οι γηπεδούχοι απάντησαν στο 19ο λεπτό και κατάφεραν να φέρουν την απόλυτη ισορροπία στο ματς με τον Ζούμα να γράφει το 1-1. Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες προσπάθησαν να βρουν ακόμη ένα γκολ αυτό που θα τους έδινε τη νίκη και το πολυπόθητο τρίποντο, όμως καμία δεν τα κατάφερε με το 1-1 να παραμένει έως το τέλος.

Νότιγχαμ Φόρεστ - Φούλαμ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 9ο λεπτό με τον Χάντσον Οντόι. Στο 19ο λεπτό της αναμέτρησης ο Κρις Γουντ κατάφερε να κάνει το 2-0, ενώ πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μέρος, στο 45+3 ο Γκιμπς Γουάιτ σκόραρε για το 3-0.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν σε 3-1 με τον Ανταραμπιόγιο όμως, στη συνέχεια καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να δημιουργήσει σημαντικές προϋποθέσεις για γκολ με τους γηπεδούχους να φτάνουν σε μια σπουδαία νίκη που τους δίνει ψυχολογία και ανάσα για τη συνέχεια.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, Έβερτον και Νιουκαστλ αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1 στο “Σεντ Τζέιμς Παρκ”. Ο Ίσακ άνοιξε το σκορ στο 15ο λεπτό, με τον Κάλβερ Λιούιν να σώζει τον βαθμό στο 88ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Έτσι, οι “καρακάξες” παρέμειναν στην 8η θέση της βαθμολογίας με 44 βαθμούς και τα “ζαχαρωτά” στην 16η και στο +4 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Μπόρνμουθ πήρε τη νίκη με 1-0 κόντρα στην Κρίσταλ Πάλας χάρη στο τέρμα του Κλάιφερτ στο 79ο λεπτό, με τις Μπέρνλι και Γουλβς να μένουν στο 1-1.