Τρίποντη ανάσα για τον Βόλο, 0-1 τον Παναιτωλικό [vid]

Σάββατο, 6 Απριλίου 2024 - 22:57

Αποφασιστικό βήμα παραμονής έκαναν στο Αγρίνιο οι "κυανέρυθροι" της Μαγνησίας, καθώς πέρασαν νικηφόρα, χάρη σε γκολάρα του Ασεχνούν, από την έδρα του Παναιτωλικού, τον οποίο άφησαν στη ζώνη του υποβιβασμού.

2 3.1 3.85 1.6 2.22 1.21 4 1.91 1.8 1.25 1.35 1.7

Η ομάδα του Χρήστου Κόντη συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία στα πλέι άουτ της Super League, καθώς έφθασε τις τρεις νίκες σε ισάριθμους αγώνες, βάζοντας νέα δεδομένα στη μάχη της παραμονής. Ο Βόλος έφθασε πλέον τους 28 βαθμούς και βρίσκεται στο +4 από την επικίνδυνη ζώνη και τον Παναιτωλικό, μετά τη σημερινή του νίκη στο Αγρίνιο απέναντι στο σύνολο του Γιάννη Πετράκη.

Ο Βόλος κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ, λίγο πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα. Ο Ασεχνούν πήρε την μπάλα στα αριστερά εκτός περιοχής και με φοβερό σουτ στο “παραθυράκι” της εστίας του Τσάβες έγραψε το 1-0 στο 29′. Ο Παναιτωλικός άγγιξε την ισοφάριση σε δύο περιπτώσεις, πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Στο 43′ έπειτα από εκτέλεση φάουλ από τα αριστερά, η μπάλα έφθασε στο δεύτερο δοκάρι στον Οικονόμου που έκανε το σουτ, αλλά αστόχησε για λίγο, ενώ στο 45′ ο Πέρες σημάδεψε το δεξί δοκάρι του Κόβατς με προβολή. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το φινάλε και οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη.

Παναιτωλικός (Γιάννης Πετράκης): Τσάβες, Οικονόμου, Μλάντεν, Στάγιτς (46′ Χατζηθεοδωρίδης), Μαυρίας (86′ Μπ. Ντουάρτε), Τορεχόν, Πέρες, Φρ. Ντουάρτε , Χουάνπι (78′ Λιάβας), Καρέλης (54′ Λομόνακο), Ντίας (78′ Μπουζούκης).

Βόλος (Χρήστος Κόντης): Κόβατς, Άλχο, Καλογερόπουλος, Σιέλης, Λούνα, Μπαριέντος (63′ Τρουιγέ), Γκλάβτσιτς, Κόμπα (85′ Μπερτόγλιο), Μύγας, Ασεχνούν (85′ Ποπέσκου), Γκαρσία (76′ Μωραΐτης).

06/04/2024Super League 1: Championship Round