Τεράστιο τρίποντο για την Κηφισιά

Σάββατο, 6 Απριλίου 2024 - 23:15

Τεράστιο τρίποντο για την Κηφισιά η οποία επικράτησε 2-1 με ανατροπή του Αστέρα Τρίπολης και πήρε βαθμούς-ανάσα που την βγάζουν από την επικίνδυνη ζώνη.

2.12 3.45 3.15 1.98 1.77 1.37 2.9 1.64 2.12 1.37 1.3 1.62

Mεγάλη ανατροπή για την ομάδα των Βορείων Προαστίων που επικράτησε με 2-1 του Αστέρα Τρίπολης και ξέφυγε από την επικίνδυνη ζώνη, παίρνοντας ανάσα στη μάχη που δίνει για την παραμονή.

Ο Αστέρας Τρίπολης ξεκίνησε ιδανικά την αναμέτρηση, με τον Μιριτέλο να ανοίγει το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό με διαγώνιο σουτ για να κάνει από νωρίς το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι στη συνέχεια προσπάθησαν να απαντήσουν, χωρίς όμως αποτέλεσμα, με τους γηπεδούχους να απειλούν κυρίως με αντεπιθέσεις. Οι προσπάθειες των δύο ομάδων όμως δεν απέδωσαν καρπούς με το 1-0 να παραμένει έως το τέλος τους πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο μέρος, η Κηφισιά μπήκε με το... μαχαίρι στα δόντια, προσπάθησε να βρει το γκολ που θα έφερνε το ματς στα ίσα και το βρήκε στο 66ο λεπτό με τον Οζέγκοβιτς. Ο Σέρβος επιθετικό σκόραρε και έγραψε το 1-1 για να φέρει την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση. Η ισοφάριση έδωσε... φτερά στους ποδοσφαιριστές της Κηφισιάς οι οποίοι κατάφεραν να κερδίσουμε πέναλτι με τον Σάντος ο οποίος ανατράπηκε από τον Λύρατζη. Ο Οζέγκοβιτς ανέλαβε την εκτέλεσή του και ευστόχησε από την άσπρη βούλα για να κάνει την απόλυτη ανατροπή και να βάλει την ομάδα του σε θέση οδηγού στο 77ο λεπτό. Το 2-1 παρέμεινε έως το τέλος, με την Κηφισιά να παίρνει τεράστιο τρίποντο και να... βγάνει από την επικίνδυνη ζώνη.

Αστέρας Τρίπολης (Ράσταβατς): Τσιφτσής, Καστάνο, Ατιένθα, Άλβαρες, Λύρατζης, Γιαμπλόνσκι (84' Μάντζης), Μουνάφο (13' Αλάγκμπε), Μπαρτόλο, Ρεγκίς (72' Παλάσιος), Καλτσάς (84' Ζουγλής), Μιριτέλο.

Κηφισιά (Μπράτσος): Αναγνωστόπουλος, Τσάπαν (81' Σπίνος), Τεϊσέιρα (29' Βαφέας), Σνάιντερλαν, Πάρρας (52' Μιλίτσεβιτς), Τσανάτζια, Οζέγκοβιτς, Σολόα, Μπιφουμά (81' Μενέντες), Πρίτσας, Ματέους Σάντος.