Ο ΟΦΗ στέλνει τον ΠΑΣ στον υποβιβασμό! [vid]

Σάββατο, 6 Απριλίου 2024 - 23:35

Σε δύσκολη θέση ο ΠΑΣ Γιάννινα που ηττήθηκε με το βαρύ 4-0 από τον ΟΦΗ και βυθίστηκε στον πάτο της βαθμολογίας, όντας ένα βήμα πιο κοντά στη δεύτερη κατηγορία.

2.02 3.2 3.65 1.65 2.15 1.23 3.85 1.9 1.8 1.27 1.34 1.72

Οι Κρητικοί πέρασαν σαν οδοστρωτήρας πάνω από τον ΠΑΣ επικρατώντας 4-0 στην 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Super League και τους... βύθισαν στον πάτο της βαθμολογίας.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να βρει δίχτυα από νωρίς στην αναμέτρηση, με τον Μαρινάκη να τροφοδοτεί τον Ριέρα, ο οποίος έκανε το 1-0 μόλις στο 10ο λεπτό βάζοντας σε... μπελάδες τους Ηπειρώτες. Στο 26ο λεπτό, χάλασαν οι αριθμητικές ισορροπίες λόγω της απευθείας αποβολής του Εραμούσπε, με τους φιλοξενούμενους να βρίσκονται σε ακόμη πιο δύσκολη θέση. Έτσι, οι γηπεδούχοι εκμεταλλευόμενοι τον παίκτη παραπάνω που είχαν διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Μπακού, ο οποίος πλάσαρε για το 2-0 στο 45+4.

Ο ΟΦΗ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και στο δεύτερο μέρος και έτσι κατάφερε στο 58ο λεπτό να τριπλασιάσει τα τέρματά του. Ο Ισέκα έγραψε το 3-0 ανεβάζοντας κι άλλο τον δείκτη του σκορ. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά και σκόραραν εκ νέου, με εξαιρετική εκτέλεση του Τοράρινσον και το γκολ του Βέλγου επιθετικού που όμως ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Οι Κρητικοί όμως δεν έριξαν το ρυθμό τους και κατάφεραν να βρουν και τέταρτο γκολ, με τον Ριέρα στο 86ο λεπτό, να δίνει διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του.

Έτσι, ο ΟΦΗ πήρε πολύτιμο τρίποντο, σπρώχνοντας τον ΠΑΣ στον υποβιβασμό.

ΓΚΟΛ: 10′, 86′ Ριέρα, 45’+4′ Μπάκου, 58′ Ισέκα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 50′ Σόρια, 57′ Κόντε, 67′ Σομποτσίνσκι
ΚΟΚΚΙΝΗ: 26′ Εραμούσπε

ΟΦΗ (Τραϊανός Δέλλας): Χριστογεώργος, Μαρινάκης (69′ Θεοδοσουλάκης), Τοράρινσον, Βούρος, Λαμπρόπουλος (69′ Λουκάο), Μεγιάδο (69′ Μπάκιτς), Γκαγέγος, Μπάκου (75′ Φελίπε), Τοράλ (69′ Μοσκέρα), Ριέρα, Ισέκα.

ΠΑΣ Γιάννινα (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Τσαούσης, Εραμούσπε, Σομποτσίνσκι, Μπακαδήμας, Καραχάλιος (80′ Καραχάλιος), Ριένστρα (46′ Τζίνο), Ροσάλες (46′ Ροσέρο), Τζίμας (46′ Ντεμίρ), Κόντε (70′ Λεό).