Στάθηκε... όρθια η Άρσεναλ

Τετάρτη, 10 Απριλίου 2024 - 00:13

"Κανονιέρηδες" και Βαυαροί αναδείχθηκαν ισόπαλοι 2-2 στο πλαίσιο της πρώτης μεταξύ τους αναμέτρησης για τα προημιτελικά του Champions League και πλέον όλα θα κριθούν στο Μόναχο.

1.71 3.95 4.5 2.1 1.68 1.4 2.77 1.64 2.12 1.19 1.24 2.1

Μπάγερν και Άρσεναλ αναδείχθηκαν ισόπαλες στο μεγάλο ματς στο Λονδίνο με σκορ 2-2 και πλέον η πρόκριση θα κριθεί στο Μόναχο. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ, με τους Γερμανούς να καταφέρνουν να περάσουν μπροστά και τους Άγγλους να... σώζουν την παρτίδα λίγο πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Ο αγώνας:

Ιδανικό ξεκίνημα για τους "κανονιέρηδες" που η πίεσή τους στα πρώτα λεπτά της αναμέτρηση απέδωσε καρπούς και κατάφεραν από το 12ο κιόλας λεπτό να πάρουν προβάδισμα στο σκορ με τον Σάκα. Η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα συνέχισε δυνατά και τέσσερα λεπτά αργότερα έχασε τεράστια ευκαιρία να πετύχει και δεύτερο τέρμα, με τον Γουάιτ να χάνει τετ-α-τετ απέναντι στον Νόιερ. Η πρώτη καλή στιγμή για την ομάδα του Τούχελ ήρθε στο 18ο λεπτό, με τον Γκάμπριελ να κάνει το λάθος και τον Γκνάμπρι να παίρνει την κάθεση από τον Γκορέτσκα και να πλασάρει για το 1-1. Στο 30ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Σαλιμπά να... γκρεμίζει στην περιοχή των Σανέ. Ο Χάρι Κέιν ανέλαβε την εκτέλεσή του, ευστοχώντας από την άσπρη βούλα για το 2-1.

Στο δεύτερο μέρος, η Άρσεναλ ήταν αυτή που κυριαρχούσε. Προσπάθησε από νωρίς να βρει το γκολ της ισοφάρισης με τη Μπάγερν να προσπαθεί να κρατήσει το υπέρ της σκορ. Όμως αυτό δεν κράτησε για πολύ καθώς οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν ακόμη ένα γκολ και να φέρουν την απόλυτη ισορροπία στην αναμέτρηση. Ο Ζεσούς με εξαιρετική ενέργεια απέφυγε δύο παίκτες της αντίπαλης ομάδας, με τον Τροσάρ να πλασάρει για το 2-2 και να κάνει το... Έμιρειτς να φλέγεται. Έτσι οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς που θα λυθούν στο... Μόναχο.

Άρσεναλ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλίμπα, Γκάμπριελ, Κίβιορ (46′ Ζιντσένκο), Όντεγκααρντ, Ζορζίνιο (66′ Ζεζούς), Ράις, Σάκα, Μαρτινέλι (67′ Τροσάρ), Χάβερτς (86′ Πάρτεϊ).

Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Ντέιβις, Ντε Λιχτ, Ντάιερ, Κίμιχ, Γκορέτσκα, Λάιμερ, Γκνάμπρι (70′ Γκερέιρο), Μουσιάλα, Σανέ (66′ Κομάν), Κέιν