Βύθισε κι άλλο τον ΠΑΣ ο Αστέρας

Σάββατο, 13 Απριλίου 2024 - 22:12

Ο Αστέρας Τρίπολης επικράτησε 1-0 του ΠΑΣ Γιάννενα ο οποίος βρίσκεται σε πολύ δύσκολη θέση και τον βύθισε κι άλλο στον βαθμολογικό πίνακα για τη μεταξύ τους αναμέτρηση στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Super League.

2.15 3.1 3.45 1.85 1.88 1.31 3.25 1.74 1.97 1.28 1.34 1.67

Με γκολ στις καθυστερήσεις ο Αστέρας Τρίπολης πανηγύρισε την πρώτη του νίκη μετά της 28 Ιανουαρίου εις βάρος του ΠΑΣ Γιάννινα ο οποίος είδε τον υποβιβασμό να... πλησιάζει κι άλλο.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση δεδομένης της ανάγκης για βαθμούς καθώς βρίσκονται στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, ψάχνοντας από νωρίς ένα γκολ που θα τον βάλει μπροστά στο σκορ. Πρώτη καλή στιγμή με τον Ροσέρο στο 2ο λεπτό, με τη μπάλα να καταλήγει άουτ, ενώ δύο λεπτά αργότερα ένα σουτ του Κόντε ήταν άστοχο. Ο Αστέρας έδειξε να μην περιμένει την πίεση στο ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια ανέβασε ρυθμό και προσπάθησε να απαντήσει χωρίς όμως να καταφέρει να απειλήσει σημαντικά, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει 0-0.

Στο δεύτερο μέρος οι δυο ομάδες μπήκαν μουδιασμένες και άργησαν να απειλήσουν με τον ρυθμό να είναι αισθητά πεσμένος. Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 67ο λεπτό για τον Αστέρα Τρίπολης με τον Ρεγκίς να στέλνει τη μπάλα άουτ. Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι δύο ομάδες να αναδειχθούν ισόπαλες χωρίς σκορ, ο Αστέρας κατάφερε να το... κλέψει. Ο Μπαρτόλο εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, με τον Ατιένθα να παίρνει την κεφαλιά, τον Νάγκο να αποκρούει και τον ίδιο να παίρνει το ριμπάουντ και να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 90+3.

ΓΚΟΛ: 90’+3′ Ατιένθα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 21′ Παντελάκης, 38′ Ροσέρο, 90’+2′ Σόρια, 90’+5′ Κόντε / 21′ Μιριτέλο, 52′ Καλτσάς, 72′ Ατιένθα, 85′ Κρεσπί, 90’+6′ Γκος

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Μιχάλης Γρηγορίου): Νάγκι, Σόρια, Κιάκος, Σομποτσίνσκι, Παντελάκης, Τζίνο (60′ Λεό), Καραχάλιος, Ροσάλες (65′ Ριένστρα), Παμλίδης (65′ Τζίμας), Ροσέρο (60′ Ντεμίρ), Κόντε.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Τσιφτσής, Κάστανο, Ατιένθα, Χουχούμης, Λύρατζης, Γιαμπλόνσκι (90’+1′ Βαλιέντε), Αλάγκμπε (63′ Γκος), Παλάσιος (46′ Μπαρτόλο), Κρεσπί, Καλτσάς (71′ Ζουγλής), Μιριτέλο (89′ Μάντζης).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 4ης αγωνιστικής των playouts της Super League:

Πανσερραϊκός – ΟΦΗ 2-2
Βόλος – Ατρόμητος 2-2
ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 0-1
20:00 Κηφισιά – Παναιτωλικός