Τεράστια ανατροπή για την Κηφισιά, 2-1 τον Ατρόμητο

Σάββατο, 20 Απριλίου 2024 - 21:45

Η ομάδα των βορείων προαστίων γύρισε μέσα σε τέσσερα λεπτά την αναμέτρηση στο "Άγγελος Ράμφος", έφυγε με μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη από το Περιστέρι και παρέμεινε ολοζώντανη στη μάχη της παραμονής.

Νέα δεδομένα στα πλέι άουτ της Super League έβαλε η Κηφισιά, κατά την 5η αγωνιστική του ειδικού μίνι-πρωταθλήματος. Το σύνολο του Κώστα Μπράτσου για δεύτερο συνεχόμενο εκτός έδρας παιχνίδι, κατάφερε να πάρει τους τρεις βαθμούς της νίκη με ανατροπή. Έτσι, οι νεοφώτιστοι έφθασαν τους 28 βαθμούς και μπορεί να παρέμειναν εντός της επικίνδυνης ζώνης, ωστόσο βρίσκονται σε απόσταση αναπνοής από Βόλο και Παναιτωλικό, δύο στροφές πριν το φινάλε. Από την άλλη, ο Ατρόμητος έμεινε στους 34 βαθμούς και για τέταρτο διαδοχικό παιχνίδι χωρίς νίκη, όμως βρίσκεται στην κορυφή της βαθμολογίας των πλέι άουτ μαζί με τον ΟΦΗ και τον Αστέρα Τρίπολης.

Μπορεί η Κηφισιά να είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο ο Ατρόμητος ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ. Ο Τσάπαν έκανε ολέθριο λάθος και ο Αγκιμπού Καμαρά έκλεψε την μπάλα, έφυγε τετ-α-τετ με τον Νικοπολίδη, τον οποίο νίκησε και έκανε το 1-0 στο 16′. Το σκορ αυτό δεν άλλαξε στο υπόλοιπο του πρώτου 45λεπτου και οι γηπεδούχοι πήγαν με προβάδισμα στα αποδυτήρια. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο μέρος και μέσα σε τέσσερα λεπτά έφεραν τούμπα το ματς. Αρχικά, στο 64′ ο Πρίτσας εκτέλεσε το φάουλ από τα αριστερά, ο Σναϊντερλάν πήρε μια κεφαλιά και την έστειλε προς την εστία. Ο Ασεβέδο προσπάθησε να την απομακρύνει με το κεφάλι του, αλλά αυτή κατέληξε στα δίχτυα για το 1-1. Στο 68′ ο Κλωναρίδης έβγαλε την σέντρα και ο Μπαρμπόσα με εξαιρετική κεφαλιά νίκησε τον Μαρκετζιάνι κάνοντας το 2-1, που παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Ατρόμητος: Μαρκετζιάνι, Τριμμάτης, Ασεβέδο (73′ Κιβρακίδης), Τζαβέλλας, Αθανασίου, Κούντε, Γκονζάλες, Καμαρά, Βαλένσια, Βρακάς (62′ Ρομπάιγ), Αντζιέλσκι (62′ Βέργος).

Κηφισιά: Νικοπολίδης, Τσάπαν, Βαφέας, Μιλίσεβιτς, Σναϊντερλάν, Σολόα, Τσανάτζια (59′ Μπιφουμά), Μενέντες (46′ Κλωναρίδης), Πρίτσας (82′ Τετέι), Σάντος (75′ Γκόμπελιτς), Οζέγκοβιτς (83′ Γιόβαντσιτς).

20/04/2024Super League 1: Championship Round