Δήλωση τίτλου από την Άρσεναλ, 5-0 την Τσέλσι

Τρίτη, 23 Απριλίου 2024 - 23:57

Οι "κανονιέρηδες" έκαναν επίδειξη δύναμης στο λονδρέζικο ντέρμπι, "διέλυσαν" με πεντάρα στο "Έμιρεϊτς" τους "μπλε" σε εξ' αναβολής παιχνίδι της 29ης αγωνιστικής και ανέβηκαν προσωρινά μόνοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

1.38 5 7.25 2.4 1.52 1.55 2.32 1.75 1.95 1.08 1.16 2.95

Μοναδική παράσταση από την ομάδα του Μικέλ Αρτέτα που σημείωσε την ευρύτερη νίκη της στην ιστορία των ντέρμπι απέναντι στην Τσέλσι. Η Άρσεναλ ισοπέδωσε τους "μπλε" με ένα καταιγιστικό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο σημείωσε τέσσερα γκολ σε διάστημα 18 λεπτών και συνεχίζει δυναμικά στην κούρσα του τίτλου. Οι "κανονιέρηδες" βρίσκονται στην πρώτη θέση με 77 βαθμούς. Στους 74 και με ένα παιχνίδι λιγότερο είναι η Λίβερπουλ, ενώ στους 73 βρίσκεται η Μάντσεστερ Σίτι, με δύο αγώνες λιγότερους από την Άρσεναλ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν από νωρίς δυνατά στο ματς και στην πρώτη τους καλή φάση βρήκαν το γκολ με ωραίο τελείωμα του Τροσάρ μετά από πάσα Ντέκλαν Ράις και το 1-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος όμως οι παίκτες του Μικέλ Αρτέτα πάτησαν το πόδι στο γκάζι. Ο Μπεν Γουάιτ στο 52' έκανε το 2-0 μετά από φάση διαρκείας στα καρέ του Πέτροβιτς, όπου του στρώθηκε η μπάλα. Πέντε λεπτά μετά ο Έντεγκαρντ με υπέροχη μπαλιά βρήκε τον Χάβερτς, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να μπει στην περιοχή και να σκοράρει. Ο Γερμανός σκόραρε ξανά στο 65ο λεπτό μετά από ωραία πάσα του Σακά μέσα στην περιοχή, κάνοντας το 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Μπεν Γουάιτ με μια υπέροχη σέντρα - σουτ από δύσκολη γωνία στο 70ο λεπτό.

Άρσεναλ: Ράγια, Γουάιτ, Σαλιμπά, Γκάμπριελ, Τομιγιάσου (72' Ζιντσένκο), Έντεγκαρντ, Πάρτι (72' Ζορζίνιο), Ράις, Σακά (82' Βιέιρα), Τροσάρ (72' Μαρτινέλι), Χάβερτς (72' Ζεσούς).

Τσέλσι: Πέτροβιτς, Γκίλχριστ (76' Σίλβα), Ντισασί, Μπαντιασίλ, Κουκουρέγια, Φερνάντες (66' Τσάλομπαχ), Καϊσέδο, Μαντουέκε (78' Κασαντέι), Γκάλαχερ, Μούντρικ (66' Στέρλινγκ), Τζάκσον.