O ΠΑΣ πήρε μαζί του την Κηφισιά στη δεύτερη κατηγορία!

Σάββατο, 27 Απριλίου 2024 - 22:20

Ο ΠΑΣ Γιάννινα πήρε μαζί του την Κηφισιά στη Super League 2. Οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και το τρίποντο που θα τους έδινε ελπίδα για να συνεχίσουν να ελπίζουν και έτσι έγιναν η δεύτερη ομάδα που και μαθηματικά θα συνεχίσει στη δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

1.42 4.35 6.75 2.12 1.67 1.45 2.62 1.82 1.87 1.1 1.2 2.67

H Κηφισιά δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα, ηττήθηκε 3-2 και έτσι έγινε η δεύτερη ομάδα μετά τους Ηπειρώτες που παίρνει τον δρόμο για τη δεύτερη τη τάξει κατηγορία.

Ο αγώνας:

Η Κηφισιά μπήκε δυναμικά στην αναμέτρηση ούσα μάλιστα εκείνη που είχε το βαθμολογικό κίνητρο και κυνηγούσε το αποτέλεσμα. Πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 5ο λεπτό, με τον Νίνη ο οποίος ήταν ιδιαίτερα κινητικός από τα πρώτα λεπτά. Ο Τέτει πήρε την κεφαλιά μετά την εκτέλεση φάουλ του πρώτου όμως η μπάλα πέρασε άουτ. Στη συνέχεα, ήρθε ακόμη μια καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Μετέους Σάντος. Στο 13ο λεπτό, ο ΠΑΣ κατάφερε να απαντήσει με το πλασέ του Κύρκου που πέρασε άουτ. Σο 26ο λεπτό όμως, ήρθε το γκολ για την Κηφισιά. Ο Νίνης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έκανε το 1-0 βάζοντας την ομάδα του σε θέση οδηγού. Οι χαρά για τους γηπεδούχους έλαβε τέλος καθώς οι Γιαννιώτες κατάφεραν να φέρουν την απόλυτη ισορροπία στο ματς. Ο Κόντε τροφοδότης τον Ροσέρο, με τον τελευταίο να τσιμπά όμορφα τη μπάλα και να τη στέλνει στα δίχτυα κάνοντας το 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πετύχουν ακόμη ένα γκολ για να πάρουν προβάδισμα στο σκορ. Ο Σάντος Τροφοδότησε τον Τεττέι ο οποίος επιχείρησε το σουτ μέσα από την περιοχή. Στο 65ο λεπτό, ο Πρίτσας κατάφερε να βρει δίχτυα και να δώσει εκ νέου το προβάδισμα στην ομάδα του, παρόλα αυτά το τέρμα που σημείωσε ακυρώθηκε καθώς είχε προηγηθεί επιθετικό φάουλ. Η ομάδα των βορείων προαστίων συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων με τον Πρίτσα να κάνει το σουτ και τον Τεττέι να κάνει το σουτ και τη μπάλα να σταματά στο οριζόντιο δοκάρι. Ο ΠΑΣ όμως, ήταν αυτός που βρήκε το γκολ κόντρα στη ροή του αγώνα και έκανε το 2-1 με τον Μπεγκάλα. Η Κηφισιά όμως, έφτασε στην ισοφάριση στο 82ο λεπτό με τον Οζέγκοβιτς να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε η ομάδα του. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν δυνατά, ψάχνοντας το γκολ που θα τους έδινε ελπίδες παραμονής, όμως ο Ροσέρο τους… σκότωσε. Ο Κολομβιανός με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-2 και… έτσι ο ΠΑΣ πήρε μαζί του την ομάδα των Βορείων Προαστίων στη Super League 2.

ΓΚΟΛ: 26′ Νίνης, 81′ (πεν.) Οζέγκοβιτς / 36′, 90’+3′ Ροσέρο, 74′ Μπεγκάλα
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 17′ Σολόα, 42′ Σπίνος, 54′ Γκόμπελιτς / 25′ Εραμούσπε, 34′ Πανάγου, 47′ Κύρκος, 81′ Σομποτσίνσκι

Κηφισιά (Μπράτσος): Νικοπολίδης, Σπίνος, Βαφέας, Σολόα, Νίνης, Πρίτσας, Κλωναρίδης (41′ Γκόμπελιτς), Μιλίτσεβιτς, Τεττέι, Σάντος, Οζέγκοβιτς.

ΠΑΣ Γιάννινα (Γεωργουλόπουλος): Αθανασίου, Πανάγου, Κιάκος, Εραμούσπε, Σομποτσίνσκι, Κύρκος, Καραχάλιος, Λιάσος, Τζίμας, Ροσέρο, Κόντε.