Champions League: Ανοιχτοί λογαριασμοί για Μπάγερν και Ρεάλ [vid]

Τετάρτη, 1 Μαΐου 2024 - 00:15

Η αναμέτρηση ανάμεσα σε Μπάγερν και Ρεάλ Μαδρίτης δεν ανέδειξε νικητή με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες με 2-2 και πλέον η πρόκριση στον μεγάλο τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης θα κριθεί στην Ισπανική πρωτεύουσα.

2.27 3.55 2.95 2.4 1.52 1.54 2.37 1.42 2.62 1.37 1.27 1.64

Μπάγερν και Ρεάλ Μαδρίτης αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2 σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι. Καμία από τις δύο δεν πήρε προβάδισμα πρόκρισης και έτσι άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς στη Μαδρίτη.

Η Μπάγερν ήταν αυτή που μπήκε περισσότερο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και μάλιστα κατάφερε να απειλήσει από το πρώτο κιόλας λεπτό με τον Κέιν να βγάζει κάθετη στον Σανέ και τον Λούνιν να τον νικά. Οι Βαυαροί δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τον πολύ καλό τους ξεκίνημα με την Ρεάλ Μαδρίτης να ισορροπεί το ματς στο πρώτο 15λεπτο. Η Ρεάλ Μάλιστα κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Βινίσιους που έκανε το 1-0. Ο Κρός έβγαλε τρομερή κάθεση τον Βραζιλιάνο ο οποίος με άψογο πλασέ νίκησε τον Νόιερ γράφοντας το 1-0. Η Μπάγερν απάντησε αρχικά με τον Κέιν να επιχειρεί την απευθείας εκτέλεση φάουλ αλλά και στη συνέχεια με τις προσπάθειές της να μην αποδίδουν καρπούς και τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-0 υπέρ των Ισπανών.

Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με χαμηλό ρυθμό και για τις δύο ομάδες, με τη Ρεάλ να δίνει χώρο στη Μπάγερν θέλοντας να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις. Η Μπάγερν κατάφερε να φέρει το ματς στα ΄ίσα γρήγορα στο δεύτερο μέρος, με τον Σανέ να νικά τον Λούνιν για το 1-1. Στο 57ο λεπτό, οι Γερμανοί κέρδισαν πέναλτι μετά την ανατροπή του Μουσιάλα από τον Βάθκεθ. Ο Κέιν ανέλαβε την εκτέλεσή του για να κάνει την απόλυτη ανατροπή και να βάλει την ομάδα του μπροστά στον σκορ για το 2-1. Στο 83ο λεπτό, η... μοίρα έστειλε τους Ισπανούς στην άσπρη βούλα. Ο Κιμ ανέτρεψε εντός περιοχής τον Ροντρίγκο. Ο Βινίσιους σκόραρε στα 11 βήματα, ξεγέλασε τον Νόιερ και έφερε και πάλι το ματς στην απόλυτη ισορροπία σκοράροντας το 21ο του τέρμα στη φετινή σεζόν σε όλες τις διοργανώσεις.
Το 2-2 παρέμεινε έως το τέλος και πλέον οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς με τη ρεβάνς στη Μαδρίτη να δίνει τη... φιναλίστ.