Έκαναν το μεγάλο... μπαμ οι Σλοβάκοι, 1-0 το Βέλγιο [vid]

Δευτέρα, 17 Ιουνίου 2024 - 21:25

Η Σλοβακία πέτυχε την πρώτη μεγάλη έκπληξη στο Euro 2024, καθώς επικράτησε με 1-0 των Βέλγων στη Φρανκφούρτη για την 1η αγωνιστική του 5ου ομίλου της διοργάνωσης.

1.47 4.35 6.5 2.2 1.62 1.4 2.77 1.77 1.92 1.1 1.2 2.65

Το φαβορί δεν επιβεβαίωσε τον τίτλο του στην αναμέτρηση της Σλοβακίας με το Βέλγιο, καθώς το σύνολο του Φραντσέσκο Καλτσόνα πανηγύρισε μία τεράστια και η ομάδα του Ντομένικο Τεντέσκο είναι πλέον με την πλάτη στον τοίχο, αναφορικά με την πρόκριση. Πάντως, οι Βέλγοι ήταν και άτυχοι, αφού είδαν τον VAR να τους ακυρώνει δύο γκολ.

Κυνήγησαν από πολύ νωρίς το γκολ οι Βέλγοι και λίγο έλειψε να ανοίξουν το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό. Ο Ντοκού έκανε την προσπάθεια από τα δεξιά, γύρισε στον Ντε Μπρόινε κι αυτός έδωσε στον Λουκάκου, ο οποίος έκανε το πλασέ, με τον Ντουμπράβκα να σταματάει τη μπάλα και να κρατάει το μηδέν στην εστία του. Κόντρα στη ροή του παιχνιδιού, οι Σλοβάκοι κατάφεραν να σκοράρουν. Από λάθος του Ντοκού, ο Κούτσκα έκανε το σουτ, ο Κάστιλς απομάκρυνε και στην επαναφορά ο Σραντς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 στο 7′. To σύνολο του Τεντέσκο είχε συνεχώς την μπάλα στην κατοχή του, προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα των Σλοβάκων. Στο 21′ από λάθος του Ντουμπράβκα, ο Τροσάρ έκανε το σουτ από μακριά για να εκμεταλλευτεί το γεγονός πως ο Σλοβάκος γκολκίπερ ήταν εκτός εστίας, αλλά η προσπάθειά του έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Οι παίκτες του Καλτσόνα είχαν την ευκαιρία να διευρύνουν το προβάδισμά τους λίγο πριν το ημίχρονο, με τον Χαράσλιν να κάνει το βολέ στη κίνηση έξω από την περιοχή και τον Κάστιλς να πραγματοποιεί μία εντυπωσιακή επέμβαση.

Όπως τελείωσε το πρώτο μέρος, έτσι άρχισε το δεύτερο, με τους Σλοβάκους να απειλούν με πρωταγωνιστή τον Χαράσλιν. Ωστόσο, οι Βέλγοι είχαν και πάλι την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο, πιέζοντας για να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Ο Λουκάκου στο 55′ έκανε ένα σουτ από καλή θέση, αλλά απομάκρυνε σε κόρνερ ο Ντουμπράβκα. Δύο λεπτά μετά, ο Βέλγος επιθετικός κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα, έπειτα από κεφαλιά-πάσα του Ονάνα, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, μετά από παρέμβαση του VAR. Στο 63′ ήρθε για τους Βέλγους η μεγαλύτερη ευκαιρία της αναμέτρησης. Σε σέντρα από τα αριστερά, ο Μπακαγιόκο έγινε αποδέκτης της μπάλας στην καρδιά της περιοχής, έκανε το σουτ, με τον Χάνκο να σώζει πάνω στη γραμμή με σωτήριο τάκλιν. Οι “κόκκινοι διάβολοι” συνέχισαν να πιέζουν και βρήκαν δίχτυα στο 86′, ξανά με τον Λουκάκου, όπως και πάλι το γκολ ακυρώθηκε με την βοήθεια του VAR, καθώς στην αρχή της φάσης υπήρχε επαφή της μπάλας με το χέρι από τον Οπέντα.

Βέλγιο (Ντομένικο Τεντέσκο): Κάστιλς, Καστάν, Φαές, Ντεμπάστ, Καράσκο (84′ Λουκεμπάκιο), Μανγκαλά (58′ Μπακαγιόκο), Ονανά, Τροσάρ (74′ Τίλεμανς), Κέβιν Ντε Μπρόινε, Ντοκού (84′ Οπέντα), Λουκακού.

Σλοβακία (Φραντσέσκο Καλτσόνα): Ντουμπράβκα, Πέκαρικ, Βάβρο, Σκρίνιαρ, Χάνκο, Κούτσκα, Λομπότκα, Ντούντα (90’+4′ Όμπερτ), Σραντς (81′ Ντούρις), Μπόζενικ (70′ Στρέλετς), Χαράσλιν (70′ Σούσλοβ).