Λιγκ2: Ξεκαθάρισμα λογαριασμών

Τετάρτη, 18 Μαΐου 2022 - 02:50

Νορθάμπτον και Μάνσφιλντ μονομαχούν στην ρεβάνς για την πρόκριση στον τελικό των πλέι οφ ανόδου.

2 3.05 3.5 1.54 2.15 1.18 3.85 1.74 1.25 1.28 1.61

ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ-ΜΑΝΣΦΙΛΝΤ
Επαναληπτικός ημιτελικός των πλέι οφ ανόδου (παράταση, πέναλτι), δεν μετρούν παραπάνω τα εκτός έδρας γκολ. Η Νορθάμπτον βρέθηκε σε δυσχερή θέση, τουλάχιστον μειώνοντας επανέκτησε αρκετές από τις ελπίδες πρόκρισης. Επαθε -ενδεχομένως-μεγάλη ζημιά στην τελευταία αγωνιστική, χάνοντας την απευθείας άνοδο λόγω χειρότερης επίθεσης συνολικά από την Μπρίστολ Ρόβερς που νίκησε 7-0! Αμφίβολοι οι ΜαΓκόουαν (αμυντικός)-Λουμπάλα (μέσος), νοκ άουτ ο βασικός μέσος Λιούις και οι αν. Μαγκλόιρ (μέσος), Νέλσον-Ρέβαν (αμυντικοί).
Η Μάνσφιλντ απέκτησε το πάνω χέρι για την πρόκριση στον τελικό, καθώς ήταν κυρίαρχη στο πρώτο ημίχρονο σκοράροντας δύο φορές όμως με το 2-1 το πράγμα αλλάζει, στο τέλος γλίτωσε την ισοφάριση. Ηταν η 14η νίκη στα 16 πιο πρόσφατα εντός έδρας (!), μιας ομάδας που τέλη Οκτωβρίου ήταν στις θέσεις υποβιβασμού! Επαιξε για τελευταία φορά στην Λιγκ1 πριν από 19 χρόνια. Νοκ άουτ οι αμυντικοί Φόρεστερ και Γκόρντον.

Α’ ΜΑΤΣ
ΜΑΝΣΦΙΛΝΤ-ΝΟΡΘΑΜΠΤΟΝ 2-1
Η Μάνσφιλντ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων με Οατς (13’) και Μπόουερι (32’), η Νορθάμπτον μείωσε με τον Κοϊκι (61’).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Και οι δύο ομάδες στηρίζονται στην έδρα, η Μάνσφιλντ αξιοποίησε τη δική της τώρα η.. σειρά της Νορθάμπτον! Στο 2.35 κυμαίνεται ο άσος.

18/05/2022League Two: Regular Season