Μουντιάλ

Μουντιάλ 2022: Ουαλία-Ιράν 0-2, μπήκε στο... κόλπο! [vids]

Παρασκευή, 25 Νοεμβρίου 2022 - 14:36

Σπουδαία νίκη για την ομάδα του Κάρλος Κεϊρόζ που στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση της, «χτύπησε» στο φινάλε και επικράτησε δίκαια της προβληματικής Ουαλίας.

2.02 3.2 3.9 1.57 2.37 1.18 4.75 1.98 1.74 1.28 1.35 1.68

Το Ιράν μπήκε για τα καλά στο κόλπο της πρόκρισης. Ο Κάρλος Κεϊρόζ προχώρησε σε. .. λίφτινγκ στο αρχικό σχήμα, άλλαξε την διάταξη με την παρουσία του Αζμούν και δικαιώθηκε παρά το μέτριο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο 45λεπτο κύλησε αναγνωριστικά με τις δύο ομάδες να αποφεύγουν τα ρίσκα, αλλά τους Ασιάτες να έχουν και πάλι τις καλύτερες ευκαιρίες ενώ σκόραραν με τον Γκολιζαντέχ αλλά το γκολ ακυρώθηκε μετά από υποδειξη του VAR.

Στην επανάληψη, το Ιράν παρουσιάστηκε πιο ψυχωμένο και από πρώτα λεπτά επέβαλλε τον ρυθμό του. Στο 52’ είχε… τρελή διπλή ευκαιρία, καθώς είχε ο Αζμούν είχε δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης, το δοκάρι σταμάτησε και το σουτ του Γκολιζαντέχ. Οι Ιρανοί συνέχισαν να πιέζουν και το ματς άλλαξε ουσιαστικά μετά την αποβολή του τερμ. Χενεσί στο 86’.

Η αποβολή ήταν καθοριστική καθώς το Ιραν…κατασκήνωσε πλέον στην αντίπαλη περιοχή. Στο 98΄ο Τσεσμί με υπέροχο σουτ άνοιξε το σκορ (1-0) λυτρώνοντας τους Ιρανούς, ενώ στο 100΄ ο Ρεζαιάν διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

ΟΥΑΛΙΑ (Ρομπ Πέιτζ): Χένεσι, Ουίλιαμς, Μέπαμ, Ντέιβις, Ροντόν, Ράμσεϊ (87΄Γουόρντ), Γουίλσον (58λ΄Τζέιμς), Μπέιλ, Αμπαντού (77΄Άλεν), Ρόμπερτς (57΄Τζόνσον), Μουρ.
ΙΡΑΝ (Κάρλος Κεϊρόζ): Χοσεϊνί, Μοχαμαντί, Εζατολάχι, Πουραλιγκαντζί, Χατζισαφί (77΄Τοραμπί), Μ.Χοσεϊνί, Νουρολαχί (78΄Τσεσμί), Ρεζαεϊάν, Γκολιζαντέχ (77΄Τζαχανμπάκς), Αζμούν (68΄Ανσαριφάρντ), Ταρεμί.