Μουντιάλ

Μουντιάλ 2022: Αργεντινή-Μεξικό 2-0, ζωντανή η "αλμπισελέστε"! (vid)

Σάββατο, 26 Νοεμβρίου 2022 - 22:39

Σε ένα κακό για αρκετή ώρα ματς, ο Λιονέλ Μέσι πήρε στις πλάτες του την Αργεντινή και με ένα υπέροχο γκολ στο 64′ την οδήγησε στην υπερπολύτιμη νίκη.

Μουντιάλ 2022: Αργεντινή-Μεξικό 2-0, ζωντανή η

Η κατά πολλούς, μεγάλο φαβορί για το τρόπαιο, ομάδα του Σκαλάνι, μπήκε με πολύ μουδιασμένη στον αγωνιστικό χώρο και πέταξε τα πρώτα 45 λεπτά χωρίς να δημιουργήσει, αλλά και δίχως να απειληθεί. To ματς όσο περνούσε ώρα ξεχείλιζε από πάθος, ένταση και δυναμισμό, ενώ δεν έλλειψαν και τα πολύ σκληρά έως και αντιαθλητικά μαρκαρίσματα, κυρίως από τους Μεξικανούς. Λίγο πριν εκπνεύσει το ημίχρονο το Μεξικό έχασε με τραυματισμό τον Κουαρδάδο, τον πιο έμπειρο παίκτη του.

Στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι Αργεντίνοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο, αλλά και πάλι υστερούσαν στη δημιουργία. Ούτε καν εκτέλεση φάουλ του Μέσι από την αγαπημένη του θέση, λίγο έξω από την περιοχή, δεν ανησύχησε τον Οτσόα στο 51′. Πριν συμπληρωθεί το 63′ ο Σκαλάνι έβγαλε τους Ροντρίγκες, Μοντιέλ και Λαουτάρο και πέρασε τους Φερνάντες, Άλβαρες και Μολίνα.

Πριν προλάβουν να πάρουν θέση στο αγωνιστικό χώρο οι δύο τελευταίοι, ο Λιονέλ Μέσι έγινε ο ηγέτης που θέλει η αλμπισελέστε, αφού βρήκε λίγο κενό χώρο έξω από την περιοχή, σημάδεψε την αριστερή γωνία του Οτσόα και άνοιξε το σκορ στο 64′. O σταρ του παγκοσμίου ποδοσφαίρου έφτασε τα 8 γκολ σε Παγκόσμια Κύπελλα, όσα και ο «θεός» Ντιέγκο Μαραντόνα.

Νέες αλλαγές για τον Σκαλόνι στο 69’ με τους Ντι Μαρία και ΜακΆλιστερ εκτός και τους Ρομέρο και Παλάσιος εντός, για περισσότερη κατοχή και καλύτερη άμυνα. Το ματς μετά το 1-0 άλλαξε μορφή με το Μεξικό να θέλει, αλλά να μην μπορεί και την Αργεντινή να βρίσκει περισσότερους χώρους. Σε μια από τις πιο απελευθερωμένες επιθέσεις της πια, η Αργεντινή βρήκε και δεύτερο γκολ με αριστουργηματικό χτύπημα του 21χρονου Φερνάντες στο 87′ και το ματς κρίθηκε οριστικά.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Εμιλιάνο Μαρτίνες, Μοντιέλ (63′ Μολίνα), Οταμέντι, Λισάντρο Μαρτίνες, Ακούνια, Ροντρίγκες (57′ Φερνάντες), ΜακΑλιστερ (69′ Παλάσιος), Ντε Πάουλ, Μέσι, Ντι Μαρία (70′ Ρομέρο), Λαουτάρο (63′ Άλβαρες).

ΜΕΞΙΚΟ: Οτσόα, Άλβαρες (66′ Χιμένες), Αραούχο, Μόντες, Μορένο, Γκαγιάρδο, Ερέρα, Γκουαδράδο (42′ Γκουτιέρες), Τσάβες, Λοσάνο (73′ Αλβαράδο), Βέγκα (66′ Αντούνια).