Μουντιάλ

Μουντιάλ 2022: Ιαπωνία-Κόστα Ρίκα 0-1, άνω-κάτω ο 5ος όμιλος! [vid]

Κυριακή, 27 Νοεμβρίου 2022 - 13:57

Ολοι την είχαν περίπου.. ξεγραμμένη μετά την "πανωλεθρία" από την Ισπανία, όμως η Κόστα Ρίκα νίκησε την Ιαπωνία και ελπίζει για πρόκριση!

Αν και σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα είχε παθητικό ρόλο, η Κόστα Ρίκα πήρε τη μεγάλη νίκη πιάνοντας τους Ασιάτες στη βαθμολογία και βάζοντας «φωτιά» στη μάχη πρόκρισης.

Ο Χάϊμε Μοριγιάσου, έκανε πέντε αλλαγές στην αρχική 11άδα της εθνικής Ιαπωνίας, σε σχέση με την ομάδα που νίκησε 2-1 την Γερμανία, στην πρεμιέρα, σε μία από τις μεγάλες εκπλήξεις της διοργάνωσης. Θέση στο βασικό σχήμα, πήραν οι Ντοάν, Σόμα, Ουέντα, Γιαμάνε και Μορίτα, ενώ ο προπονητής της Κόστα Ρίκα, Λουϊς Φερνάντο Σουάρες, προχώρησε σε μόλις δύο αλλαγές, από την ομάδα που παρέταξε στην συντριβή με 7-0 από την Ισπανία, καθώς τα «νέα πρόσωπα», είναι ο Τόρες και ο Γουάστον.

Ουσιαστικά το πρώτο ημίχρονο ήταν το πιό... βαρετό του Μουντιάλ. Οι Ιάπωνες μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και επέβαλαν τον ρυθμό τους, όμως οι Κοσταρικανοί είχαν 11 παίκτες πίσω από την μπάλα, με αποτέλεσμα η μπάλα να παίζεται στην μεσαία γραμμή και μέχρι έξω από την περιοχή τους. Μετά το 15λεπτο, η Κόστα Ρίκα ισορρόπησε τον ρυθμό του αγώνα και από το 30` και μετά οι Ασιάτες ξαναπήραν τον έλεγχο, χωρίς όμως να καταφέρουν ν' απειλήσουν τον Νάβας.

Πιο αποφασισμένοι αλλά "φλύαροι" οι Ασιάτες

Στο δεύτερο 45λεπτο, η Ιαπωνία μπήκε με μεγαλύτερη ορμή. Πίεσε ψηλά και διαρκώς, με αποτέλεσμα να δημιουργήσουν αρκετές καλές στιγμές, χωρίς όμως να καταφέρουν να σκοράρουν. Στο τελευταίο τέταρτο της αναμέτρησης, οι 22 ποδοσφαιριστές «ανέβασαν» την ένταση στο παιχνίδι τους και προσπάθησαν να φθάσουν στο γκολ, που προφανώς θα ισοδυναμούσε με νίκη. Και αντίθετα με την ροή και την εικόνα του ματς, αυτοί που το κατάφεραν, ήταν οι Κοσταρικανοί, με τον Κέϊσερ Φούλερ στο 81ο λεπτό. Στην συνέχεια, οι Ασιάτες προσπάθησαν να ισοφαρίσουν, χωρίς αποτέλεσμα, καθώς στο 88ο λεπτό, ο Νάβας απέκρουσε το εξ' επαφής σουτ του Καμάντα και διατήρησε την πολύτιμη νίκη για την Κόστα Ρίκα.

Ιαπωνία (Χ. Μοριγιάσου): Γκόντα - Ιτακούρα, Γιοσίντα, Γιαμάνε (62' Μιτομά), Ναγκατόμο (46΄Ίτο) - Έντο, Μορίτα - Ντοάν (67' Ίτο), Καμάντα, Σόμα (82' Μιναμίνο) - Ουέντα (46' Ασάνο)

Κόστα Ρίκα (Λ. Γκουζμάν): Νάβας - Κάλβο, Ντουάρτε, Οβιέδο, Γουόστον - Τεχέντα, Μπόρτζες (89' Σάλας), Τόρες (65' Αγκιλέρα), Φούλερ - Κοντρέρας (65' Μπενέτε), Κάμπελ (90'+5' Τσακόν)