Μουντιάλ

Μουντιάλ 2022: Καμερούν – Σερβία 3-3, της... ανατροπής!

Δευτέρα, 28 Νοεμβρίου 2022 - 14:26

Βαθμούς και εντυπώσεις μοιράστηκαν οι δύο ομάδες στο πιο… χορταστικό έως τώρα ματς του Παγκοσμίου Κυπέλλου με την ισοπαλία να βάζει… φωτιά στην βαθμολογία του ομίλου.

5.15 3.75 1.67 1.82 1.95 1.3 3.4 1.87 1.82 2.12 1.28 1.16

Και οι δύο τεχνικοί επιφύλασσαν εκπλήξεις στο αρχικό σχήμα, με τον Ντούσαν Βλάχοβιτς να μένει ξανά εκτός ενδεκάδας για την Σερβία, ενώ ο βασικός τερματοφύλακας του Καμερούν, Ονανά «συγκρούστηκε» με τον προπονητή Σονγκ και τέθηκε εκτός τουρνουά! Οι Σέρβοι με το… καλημέρα επέβαλαν τον ρυθμό τους και στο 11΄ είχαν δοκάρι με τον Μίτροβιτς, με τον ίδιο ποδοσφαιριστή να αστοχεί απο κοντά στο 17’! Το Καμερούν απάντησε στις ευκαιρίες με τον Κούντε (19’) και τελικά προηγήθηκε με τον Καστελετό (29’) που απο κοντά έκανε το 1-0 μετά απο εκτέλεση κόρνερ.

Το γκολ άλλαξε τον ρυθμό και η Σερβία… ξύπνησε και επιβραβεύτηκε στις καθυστερήσεις του πρώτου 45λεπτου. Στο 45’+1 ο Πάβλοβιτς με κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα και δύο λεπτά αργότερα, ο ΜιλίνκοβιτςΣάβιτς με όμορφη προσπάθεια έγραψε το 2-1, με τον Μίτροβιτς να χάνει ευκαιρία και για τρίτο γκολ στις καθυστερήσεις!

Στην επανάληψη, η Σερβία ξεκίνησε δυνατά και βρήκε και τρίτο γκολ (53’) με τον Μίτροβιτς μετά απο όμορφη ομαδική προσπάθεια. Ο Σονγκ έριξε στην μάχη τον Αμπουμπακάρ και δικαιώθηκε καθώς πολύπειρος φορ μείωσε σε 3-2 (63’), παρότι το γκολ ακυρώθηκε αρχικά ως οφσάιντ. Ο Αμπουμπακάρ ήταν… ασυγκράτητος και τρία λεπτά αργότερα σέρβιρε την ισοφάριση στον Τσούπο Μότινγκ που δεν αστόχησε απο κοντά. Οι Σέρβοι είχαν ευκαιρίες στην συνέχεια αλλά το σκορ δεν άλλαξε και όλα πλέον θα κριθούν στην τελευταία αγωνιστική.

ΚΑΜΕΡΟΥΝ (Ριγκομπέρ Σονγκ): Επασί, Φάι, Καστελετό, Ενκουλού, Τόλο, Ανγκισά (81΄Γκουέτ), Κούντε (68΄Οντουά), Χόνγκλα (55΄Αμπουμπακάρ), Εμπεμό (81΄Ενκουντού), Τσούπο-Μότινγκ, Εκαμπί (68΄Μπασογκόγκ).
ΣΕΡΒΙΑ (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς):Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Βέλκοβιτς, Πάβλοβιτς (56΄Στέφαν Μίτροβιτς), Α. Ζίβκοβιτς (78΄Ράντονιτς), Λούκις, Μαξίμοβιτς, Κόστιτς (92΄Τζούρισιτς), Τάντιτς, Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (79΄Γκρούγιτς), Μίτροβιτς