Μουντιάλ

Μουντιάλ 2022: Μεγάλη πρόκριση, με ανατροπή, για την Ελβετία [vids]

Παρασκευή, 2 Δεκεμβρίου 2022 - 23:05

Το τελευταίο εισιτήριο για τη φάση των «16» πήρε η ομάδα του Γιακίν, που επικράτησε σε ένα επεισοδιακό ματς της Σερβίας με 3-2.

2.35 3.45 2.9 1.82 1.95 1.3 3.4 1.68 2.05 1.45 1.31 1.52

Η «μάχη» στον 7ο όμιλο κράτησε ως το φινάλε. Τελικά μεγάλη νικήτρια ήταν η Ελβετία. Διότι κατάφερε να ανατρέψει το σκορ στο ματς με τη Σερβία. Με γκολ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου και στις αρχές του δεύτερου μετέτρεψε το 1-2 σε 3-2 και πήρε το εισιτήριο για τους «16» της διοργάνωσης.

Το ματς είχε μεν τεράστια σημασία και για τις δύο ομάδες, ωστόσο οι άμυνές τους ήταν απούσες. Διότι η πρώτη στιγμή στο ματς ήρθε στα 25''. Διπλή ευκαιρία των Ελβετών με Εμπολό και Τζάκα, αλλά ο Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς δήλωσε «παρών»!

Η «απάντηση» των Σέρβων ήρθε με την κεφαλιά του Μιλένκοβιτς στο 5'. Νέα μεγάλη φάση για τη Σερβία στο 11', καθώς το σουτ του Ζίβκοβιτς σταμάτησε στο δοκάρι! Κόντρα στη ροή του ματς, στο 20', ο Σακίρι με σουτ μέσα από την περιοχή, πέτυχε το 0-1.

Το γκολ αυτό αφύπνισε τους Σέρβους. Λες και γύρισε ο… διακόπτης. Στο 26' ο Τάντιτς έκανε τη σέντρα και ο Μίτροβιτς με σεντερφορίσια κεφαλιά ισοφάρισε 1-1.

Οι άμυνες απούσες, με τον Σακίρι να αστοχεί από θέση βολής στο 31'. Όχι όμως και ο Βλάχοβιτς στο 35', με τον παίκτη της Γιουβέντους να γυρίζει το ματς και να κάνει το 2-1!

Αλλά το ημίχρονο είχε και άλλο γκολ. Καθώς στο 44' ο Εμπολό αξιοποίησε το γύρισμα του Βίντμερ για το 2-2.

Με γκολ έκλεισε το πρώτο μέρος, με γκολ άνοιξε και το δεύτερο. Διότι στο 48' μετά την πάσα-τακουνάκι του Βάργκας, ο Φρόιλερ νίκησε τον Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς για τη δεύτερη ανατροπή στο ματς και το 3-2 υπέρ των Ελβετών.

Ο ρυθμός ήταν έντονος και ο Τάντιτς άγγιξε το 3-3 στο 61'. Οι Ελβετοί από την πλευρά του κατέβασαν τον ρυθμό του ματς. Διότι ήθελαν να διατηρήσουν το υπέρ τους αποτέλεσμα.

Με αποτέλεσμα να «κοιμίσουν» τους Σέρβους. Η ομάδα του Γιακίν είχε τεράστια ευκαιρία για να τελειώσει το ματς στο 89' με τον Φάνσαχτ, αλλά έχασε μεγάλη ευκαιρία. Το ίδιο και ο Γιόβιτς στο 90'+2 με το ματς να «τινάζεται» στον… αέρα στο 90'+4 μετά την ένταση ανάμεσα σε Τσάκα και Μιλένκοβιτς και τη σύρραξη ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων.

ΣΕΡΒΙΑ (Ντράγκαν Στοΐκοβιτς): Β. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Μιλένκοβιτς, Πάβλοβιτς, Βελίκοβιτς (55' Γκούντελι), Ζίβκοβιτς (78' Ράντονιτς), Σ. Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς (68' Μαξίμοβιτς), Λούκιτς, Κόστιτς, Τάντιτς (78' Τζούριτσιτς), Μίτροβιτς, Βλάχοβιτς (55' Γιόβιτς).

ΕΛΒΕΤΙΑ (Μουράτ Γιακίν): Κόμπελ, Βίντμερ, Ακάντζι, Σαρ, Ροντρίγκεζ, Φρόιλερ, Τσάκα, Σακίρι (69' Ζακάρια), Σο (69' Φερνάντες), Βάρκας (83' Φάνσαχτ), Εμπολό (90'+6 Οκαφόρ).