Μουντιάλ

Μουντιάλ 2022: Τα «παιδιά» του Πελέ χόρεψαν... σάμπα την Νότια Κορέα [vids]

Δευτέρα, 5 Δεκεμβρίου 2022 - 23:15

Με τέσσερα γκολ στο πρώτο ημίχρονο η Βραζιλία μετέτρεψε το ματς με τους Κορεάτες (4-1) σε παράσταση για ένα ρόλο.

1.22 5.85 13 2.22 1.64 1.45 2.67 2.35 1.52 1.03 1.12 4.15

Η «Σελεσάο» δικαιολόγησε 100% τον τίτλο του φαβορί στο ζευγάρι με την Νότια Κορέα. Οι Βραζιλιάνοι ήταν καταιγιστικοί στο πρώτο ημίχρονο. Μιας και προηγήθηκαν 4-0 και ουσιαστικά τελείωσαν σε 45 λεπτά την υπόθεση της πρόκρισης. Στη συνέχεια, ο Τιτέ και οι παίκτες του έκαναν περισσότερο συντήρηση δυνάμεων. Καθώς την Παρασκευή υπάρχει και το ματς που οδηγεί στα ημιτελικά, κόντρα στην Κροατία.

Έτσι η Βραζιλία πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Μουντιάλ για 8η συνεχόμενη φορά. Τελευταία φορά που δεν είχε βρεθεί στην 8άδα η «Σελεσάο» ήταν στο Μουντιάλ του 1990. Από το 1994 που κατέκτησε τον τίτλο, έχει αδιάκοπη παρουσία στην προημιτελική φάση, έχοντας φτάσει στον τελικό τρεις φορές (1994, 1998, 2002).

Από το πρώτο λεπτό η «Σελεσάο» έδειξε πώς ήθελε όσο τίποτα άλλο να «καθαρίσει» νωρίς την πρόκριση. Στο 7' ο συνδυασμός Κασεμίρο, Πακετά, Ραφίνια, το πάτημα της μπάλα του Νεϊμάρ και το τελείωμα του Βινίσιους. Έτσι απλά έγινε το 1-0.

Επιπλέον, στο 13' ο Ριτσάρλισον κέρδισε πέναλτι και ο Νεϊμάρ πέτυχε το πρώτο του γκολ στη φετινή διοργάνωση (2-0).

Στο 17' ο Τσι Χαν με μακρινό σουτ ανάγκασε τον Άλισον σε μια εντυπωσιακή επέμβαση.

Στο 29' η συνεργασία Μαρκίνιος και Τιάγκο Σίλβα είχε αποδέκτη τον Ριτσάρλισον που σημείωσε το τρίτο γκολ (3-0) της Βραζιλίας.

Ωστόσο, ο Άλισον επενέβη πάλι στο 32' στο σουτ του Χι Τσαν, για να προσθέσει και ο Πακετά το όνομά του, στη λίστα των σκόρερ, πετυχαίνοντας το 4-0 στο 36'.

Όμως, στο δεύτερο ημίχρονο η Βραζιλία δεν σκόραρε άλλο. Αν και είχε τις ευκαιρίες. Στο 46' με τον Ραφίνια. Η Νότια Κορέα απείλησε στο 47' με τον Σον. Ο Ραφίνια έφτασε κοντά στο 5-0 σε άλλες δύο περιπτώσεις, στο 54' και στο 62', για να πετύχουν οι Κορεάτες το γκολ της… τιμής στο 76' με τον Σέουνγκ Χο, που είχε επίσης και την βοήθεια της τύχης, καθώς η μπάλα κόντραρε. Η τελευταία στιγμή του ματς ήρθε στο 89' με τον Ντάνι Άλβες.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Τίτε): Άλισον (80' Γουεβέρτον), Μιλιτάο (63' Άλβες), Μαρκίνιος, Τιάγκο Σίλβα, Ντανίλο (72' Γκλέισον), Καζεμίρο, Πακετά, Ραφίνια, Νεϊμάρ (80' Ροντρίγκο), Βινίσιους (72' Μαρτινέλι), Ριτσάρλισον.

ΝΟΤΙΑ ΚΟΡΕΑ (Πάουλο Μπέντο): Σέουνγκ Γιού, Μουν Χβαν, Μιν Τζάε, Γιουνγκ Γκβον, Τζιν Σου (46' Τσουλ Χονγκ), Τζάε Σουνγκ (74' Κανγκ Ιν), Βου Γιούνγκ (46' Τζουν Χο), Ιν. Χουάνγκ (65' Σέουνγκ Χο), Χι Τσαν, Γκουέ Σούνγκ (80' Ουί Τζο Χουάνγκ), Χέουνγκ Μιν.