Μουντιάλ

Μουντιάλ 2022: Το Μαρόκο απέκλεισε την Ισπανία στα πέναλτι! (vid)

Τρίτη, 6 Δεκεμβρίου 2022 - 19:48

Νέα βόμβα στο Παγκόσμιο Κύπελλο! Στον προτελευταίο νοκ άουτ αγώνα των "16", το Μαρόκο μετά το 0-0 στα 120 λεπτά υπέταξε την Ισπανία στην "ρώσικη ρουλέτα" περνώντας στα προημιτελικά όπου περιμένει τον νικητή του Πορτογαλία-Ελβετία!

Ο Γιασίν Μπόνο ήταν ο απόλυτος ήρωας του Μαρόκου, αφού με δύο επεμβάσεις στη διαδικασία των πέναλτι υπέγραψε τη νίκη με 3-0 και την σπουδαία πρόκριση. Ο Πάμπλο Σαράμπια που μπήκε αλλαγή στο 119' για τα πέναλτι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι (ενώ είχε δοκάρι και στην τελευταία φάση της παράτασης) και στη συνέχεια ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης έπιασε τις προσπάθειες των Κάρλος Σολέρ και Σέρχιο Μπουσκέτς.

Στην κανονική διάρκεια του αγώνα, το Μαρόκο είχε πιο κλασικές ευκαιρίες, αν και η Ισπανία είχε την κατοχή της μπάλας κι ένα δοκάρι στην τελευταία φάση της παράτασης. Η αναποτελεσματικότητα κόστισε στην ομάδα του Λουίς Ενρίκε, ενώ οι Μαροκινοί δικαιώθηκαν για τον τρόπο που αγωνίστηκαν, αλλά και για την ψυχραιμία τους στα πέναλτι.

Με άγνοια κινδύνου

Τα «λιοντάρια του Άτλαντα» είχαν τις πιο καθαρές ευκαιρίες, καθώς στο 12’ η καλή εκτέλεση του φάουλ του Χακίμι πέρασε λίγο άουτ. Η πρώτη καλή στιγμή της Ισπανίας σημειώθηκε στο 27’,με τον Ασένσιο να σουτάρει από πλάγια θέση μετά από μακρινή μπαλιά του Άλμπα, στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 33’ ο Μαζράουϊ έκανε το σουτ, αλλά ο Σιμόν κατάφερε με διπλή προσπάθεια να μπλοκάρει. Στο 42’ η κεφαλιά του Άγκερ, μετά από σέντρα του Μπουφάλ, η μπάλα πέρασε λίγο πάνω από την ισπανική εστία.Στο δεύτερο ημίχρονο, το παιχνίδι είχε καλύτερο ρυθμό, ωστόσο και πάλι δεν είχε πολλές φάσεις. Η Ισπανία είχε την κατοχή της μπάλας, με το Μαρόκο να ψάχνει τις αντεπιθέσεις. Ωστόσο το πλάνο αυτό δεν ήταν αποδοτικό για καμία ομάδα.

Στο 79’ ο Ουίλιαμς έκανε το γύρισμα από δεξιά αλλά ο Αγκέρ πρόλαβε τον Όλμο, ενώ στο 82’ το γύρισμα του Μοράτα πέρασε ανεκμετάλλευτο. Στο 86’ το Μαρόκο απείλησε, με σέντρα του Χακίμι, κεφαλιά του Εζαλζουλί, γύρισε ο Σεντίρα αλλά μπλόκαρε ο Σιμόν. Στο 90+1’ ο Σολέρ εκτέλεσε το φάουλ, αλλά η κεφαλιά του Μοράτα πέρασε ψηλά άουτ. Στο 90+5’ ο Όλμο απείλησε ακόμα μια φορά με φάουλ, αλλά ο Μπόνο απέκρουσε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Αντεξε στον έξτρα χρόνο

Η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα στην παράταση, με το Μαρόκο πάντως να είναι πιο επικίνδυνο. Στο 95’ ο Σεντίρα βρέθηκε απέναντι από τον Σιμόν, αλλά άνοιξε το κοντρόλ και δεν μπόρεσε να απειλήσει, ενώ στο 104’ ο ίδιος παίκτης πλάσαρε τον Σιμόν, αλλά ο Ισπανός γκολκίπερ απέκρουσε.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης δεν σημειώθηκε κάποια μεγάλη φάση, αν και οι δύο ομάδες προσπάθησαν. Η Ισπανία όμως άγγιξε το γκολ στις καθυστερήσεις της παράτασης, με τον Σαράμπια να στέλνει τη μπάλα από πλάγια θέση στο οριζόντιο δοκάρι. Αυτή ήταν η τελευταία φάση του αγώνα, καθώς το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.