Μουντιάλ

Μουντιάλ 2022: Ανετα στον τελικό η Γαλλία, 2-0 το Μαρόκο! (vid)

Τετάρτη, 14 Δεκεμβρίου 2022 - 22:59

Η Γαλλία υπέταξε δίκαια τους Αφρικανούς παίζοντας με φινέτσα παγκόσμιας πρωταθλήτριας και πέρασε στον μεγάλο τελικό, όπου κόντρα στην Αργεντινή θα διεκδικήσει τον δεύτερο σερί τίτλο της.

Το Μαρόκο δεν είχε δεχθεί παρά ένα.. αυτογκολ στο Μουντιάλ, αλλά κόντρα στην παγκόσμια πρωταθλήτρια πληγώθηκε μόλις στο 5’. Ο Γκριεζμάν γύρισε από δεξιά, δεξί σουτ του Εμπαπέ κόντραρε στα σώματα, νέο αριστερό σουτ του Εμπαπέ κόντραρε ξανά, αλλά η μπάλα έφτασε στον Τεό Ερναντέζ, ο οποίος εκτέλεσε με γυριστό σουτ για το 1-0.

Παρά το σοκ του γρήγορου γκολ το Μαρόκο αντέδρασε και στο 10' απείλησε με τον Ουνάχι που είδε το φαλτσαριστό σουτ του εκτός περιοχής να αποκρούεται από τον Λορίς ενώ στο 17ο λεπτό η Γαλλία άγγιξε το 2-0 με το πανίσχυρο σουτ του Ζιρού με το αριστερό που τράνταξε το δεξί δοκάρι.

Το "έψαξαν" οι Μαροκινοί

Στο δεύτερο ημίχρονο το ματς είχε ρυθμό, όπως και στο πρώτο με το Μαρόκο να έχει και περισσότερη ώρα τη μπάλα. Οι Γάλλοι διαχειρίζονταν το σκορ και έψαχναν μία αντεπίθεση για να τελειώσουν ουσιαστικά το παιχνίδι. Στο 53’ γύρισμα από δεξιά του Μπουφάλ, Εν Νεσίρι και Ατιάτ Αλάχ δεν μπόρεσαν να σκοράρουν. Στην εξέλιξη, τρομερή επέμβαση του Κονατέ, προ του Εν Νεσίρι έπειτα από γύρισμα του Ατιάτ Αλάχ, χάθηκε η ευκαιρία για το 1-1.

Από το 55' και έπειτα το ματς έγινε υπέρ το δέον δυναμικό, με τις έντονες και σκληρές μονομαχίες να διαδέχονται η μία την άλλη και στις δύο πλευρές του γηπέδου και τους παίκτες να τα δίνουν όλα: οι μεν για το λυτρωτικό δεύτερο γκολ και οι δε για το γκολ έκστασης της ισοφάρισης.

Η εικόνα του αγώνα μαρτυρούσε πως θα ήταν πάρα πολύ δύσκολο να μείνει το 1-0, με το ρυθμό να ανοίγει όσο το ματς όδευε προς την τελική ευθεία, για να έρθει τελικά δεύτερο γκολ από τους μπλε στο 79ο λεπτό, σε μία φάση που συμμετείχε ο Εμπαπέ και οι δύο παίκτες που είχε περάσει αλλαγή στο ματς ο Ντεσάμπ στο δεύτερο μέρος.

Ο Τουράμ τροφοδότησε τον Εμπαπέ και εκείνος μετά από ελιγμούς έκανε σουτ εντός περιοχής ανάμεσα σε πέντε αντιπάλους, με τον Μουανί να ακολουθεί την πορεία της μπάλας και να πετάγεται στο δεύτερο δοκάρι, για να γράψει το 2-0 με την πρώτη του επαφή με τη μπάλα.

Στην τελική ευθεία του ημιτελικού, το Μαρόκο έψαξε με ηρωισμό το γκολ που άξιζε βάσει εμφάνισης, όμως δεν το βρήκε, με την Γαλλία να κρατά το μηδέν στην άμυνα (με σούπερ επέμβαση του Κουντέ πάνω στη γραμμή στο 90+5') για πρώτη φορά στο φετινό Μουντιάλ και να κλείνει ραντεβού με την Αργεντινή στο μεγάλο τελικό της Κυριακής.

ΓΑΛΛΙΑ: Λορίς, Κουντέ, Βαράν, Κονατέ, Τεό Ερναντέζ, Τσουαμενί, Φοφανά, Γκριεζμάν, Ντεμπελέ (79' Μουανί), Ζιρού (65' Τουράμ), Εμπαπέ

ΜΑΡΟΚΟ: Μπόνο, Χακίμι, Γιαμίκ, Σαΐς (21' Αμαλάχ (78' Ελζαζουλί), Νταρί, Μαζραουί (46' Αλάχ), Ουνάχι, Άμπραμπατ Ζιγές, Εν Νεσιρί (66' Χαμντάλα), Μπουφάλ (67' Αμπουκλάλ)