Μουντιάλ

Μουντιάλ 2022: Στην 3η θέση η Κροατία, 2-1 το Μαρόκο (vid)

Σάββατο, 17 Δεκεμβρίου 2022 - 19:20

Η Κροατία επικράτησε του Μαρόκου στο «μικρό τελικό» του Μουντιάλ του Κατάρ και κατέκτησε την 3η θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

24 χρόνια μετά το 1998, η Κροατία επανέλαβε την επιτυχία που είχε σημειώσει στα γήπεδα της Γαλλίας. Με το ίδιο σκορ που είχε επιβληθεί τότε εναντίον της Ολλανδίας (2-1), επικράτησε απόψε και του Μαρόκου στον «μικρό τελικό» του Μουντιάλ του Κατάρ και κατέκτησε την 3η θέση στο τουρνουά.

Η δεύτερη συνάντηση των δύο ομάδων στο Μουντιάλ, στο στάδιο «Καλίφα Ιντερνάσιοναλ» της Ντόχα, (σ.σ. η πρώτη ήταν στην φάση των ομίλων και είχε τελειώσει ισόπαλη χωρίς τέρματα) ανέδειξε νικήτρια την «Χρβάτσκα» με τα υπέροχα γκολ των Γκβάρντιολ και Όρσιτς στο πρώτο μέρος, ενώ από την πλευρά τους οι Αφρικανοί είχαν προσωρινά ισοφαρίσει με τον Ντάρι.

Η Κροατία μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και “πίεσε” από την αρχή για ένα γκολ, το οποίο και βρήκε μόλις στο 7ο λεπτό από μία εξαιρετική “κομπίνα” σε εκτέλεση φάουλ. Ο Μόντριτς άφησε στον Μάγερ, ο οποίος βρήκε τον Πέρισιτς κι αυτός έκανε ασίστ με κεφαλιά στον Γκβάρντιολ για να σκοράρει με δική του κεφαλιά “ψαράκι” το 1-0.

Αμέσως μετά όμως, το Μαρόκο κατάφερε να ισοφαρίσει, αφού από εκτέλεση φάουλ του Ζίγιες, κακό διώξιμο του Μάγιερ και λάθος έξοδο του Λιβάκοβιτς, ο Ντάρι πήρε την κεφαλιά από κοντά και έκανε το 1-1.

Το Μαρόκο πήρε το μομέντουμ και έψαξε και δεύτερο γκολ, αλλά η Κροατία ήταν τελικά αυτή που σκόραρε. Στο 42ο λεπτό, ο Όρσιτς έκανε ένα φοβερό πλασέ από αριστερά με το δεξί του πόδι και έστειλε την μπάλα στο απέναντι δοκάρι και τα δίχτυα, παρά την προσπάθεια του Μπόνο, για το 2-1 στο μικρό τελικό.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Κροατία είχε τον έλεγχο του αγώνα, με το Μαρόκο να προσπαθεί να επιτεθεί στο φινάλε της αναμέτρησης. Οι Αφρικανοί είχαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Ενισίρι στο τελευταίο τέταρτο, αλλά ο Λιβάκοβιτς απέκρουσε το τετ-α-τετ στο 76′ και ο επιθετικός της Σεβίλλης αστόχησε σε κεφαλιά στις καθυστερήσεις.

Οι Κροάτες από την πλευρά τους, είχαν τη δυνατότητα να “καθαρίσουν” το ματς σε αντεπιθέσεις, αλλά δεν βρήκαν ένα τρίτο γκολ. Ακόμη κι έτσι όμως, η Κροατία πήρε τη νίκη με 2-1 και κατέκτησε την 3η θέση στο Μουντιάλ 2022, σε μία νέα επιτυχία για τη χώρα, μετά τον χαμένο τελικό του 2018.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Στάνισιτς, Σούταλο, Γκβάρντιολ, Όρσιτς (90+5' Γιάκιτς), Μάγερ (66' Πάσαλιτς), Μόντριτς, Κόβατσιτς, Πέρισιτς, Λιβάγια (66' Πέτκοβιτς), Κράμαριτς (61' Βλάσιτς)

ΜΑΡΟΚΟ: Μπόνο, Χακίμι, Νταρί (64' Μπενούν), Ελ Γιαμίκ (68' Αμαλάχ), Ατιάτ Αλάχ, Σαμπιρί (46' Σαΐρ), Αμραμπάτ, Ελ Κανούς (56' Ουναχί), Ζιγές, Εν Νεσιρί, Μπουφάλ (64' Ζαρουρί)