Μουντιάλ

Μουντιάλ 2022: Ισχυρό προβάδισμα κούπας για την Αργεντινή [vids]

Κυριακή, 18 Δεκεμβρίου 2022 - 17:53

Η «Αλμπισελέστε» προηγείται 2-0 της Γαλλίας με τα γκολ των Μέσι (23' με πέναλτι) και Ντι Μαρία (36').

2.67 3 2.95 1.67 2.15 1.22 4.15 1.84 1.85 1.44 1.32 1.48

Η επιστροφή της Αργεντινής στον τίτλο του Παγκοσμίου Ποδοσφαίρου απέχει 45 λεπτά. Η υπομονή κράτησε 36 χρόνια. Αλλά η «Αλμπισελέστε» είναι πολύ κοντά πλέον στο στόχο της. Να κατακτήσει το Μουντιάλ. Διότι το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου την βρήκε να προηγείται 2-0. Ένα ισχυρό προβάδισμα για την ομάδα του Λιονέλ Σκαλόνι, που κυριάρχησε ολοκληρωτικά στο πρώτο ημίχρονο.

Η Αργεντινή από το πρώτο λεπτό έδειξε πώς ήθελε περισσότερο τη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου. Στο 22' ο Ντι Μαρία μπήκε από τα αριστερά στην περιοχή του Γιορίς. Ξεπέρασε τον Ντεμπελέ, που έκανε από πίσω ένα «ανόητο» μαρκάρισμα. Ο Μαρτσίνιακ δεν το σκέφτηκε καθόλου. Κατευθείαν υπέδειξε το πέναλτι. Ο Μέσι έστησε την μπάλα στην «άσπρη βούλα». Σημάδεψε σωστά, ξεγελώντας τον Γάλλο τερματοφύλακα και άνοιξε το σκορ. Στη βραδιά που έγινε ρέκορμαν συμμετοχών με 26 ματς σε Μουντιάλ, πέτυχε το 1-0 και έφτασε τα 12 γκολ. Όσα είχε σημειώσει και ο Πελέ με την Εθνική Βραζιλίας σε Μουντιάλ.

Οι Γάλλοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν. Με αποτέλεσμα να δεχθούν και δεύτερο γκολ στο 36' του τελικού του 22ου Παγκοσμίου Κυπέλλου. Μια φάση που ξεκίνησε από τον Ρομέρο, εκείνος στον Μέσι που τροφοδότησε τον Άλβαρες. Ο τελευταίος έβγαλε την μπάλα στα δεξιά για τον Μακ Άλιστερ. Η παράλληλη σέντρα του τελευταίου είχε αποδέκτη στο δεύτερο δοκάρι τον Ντι Μαρία που δεν αστόχησε, πετυχαίνοντας το 2-0 για την «Αλμπισελέστε». Αυτό ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου στο «Lusail Stadium».