ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ(2)-ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ(3) 83-67

ΤΕΛΙΚΟΣ (νοκ άουτ)
ΝΤΙΖΟΝ(1)-ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ(2) 74-87

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Η σειρά των πλέι οφ είναι στις 3 νίκες με την σειρά των αγώνων 2-2-1 ξεκινώντας από την έδρα αυτού που έχει το πλεονέκτημα.

ΦΕΤΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ
ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ(1)-ΝΤΙΖΟΝ(5) 1-1(73-49,75-82*)
ΜΟΝΑΚΟ(2)-ΟΡΤΕΖ(6) 2-0 (85-76,74-66*)

ΝΤΙΖΟΝ(5)-ΒΙΛΕΡΜΠΑΝ(1)
Το 3ο ματς στην σειρά και στις 3 νίκες με σειρά αγώνων 2-2-1. Φαβορί η Βιλερμπάν ασφαλώς. Που έκανε το 1-0 άνετα με 81-68(54-22ημ!). Και στο τέλος το 2-0 πάλι εντός (52-40ημ,72-75στο 30',101-90τ). Η πρωταθλήτρια Βιλερμπάν του Κώστα Αντετοκούνμπο και ιδιοκτησιακά του πρώην μεγάλου άσου του ΝΒΑ Τόνι Πάρκερ, θέλει πάλι τον τίτλο. Σε φόρμα και πάλι μετά τις διακυμάνσεις με την Ευρωλίγκα μεσούσης της σεζόν και τις απουσίες τότε. Απέκλεισε δύσκολα όμως 2-1 με πλεονέκτημα έδρας που έχασε αρχικά την Σολέ (84-82 στο 3ο ματς εντός). Η μπασκετούπολη Ντιζόν πέρσι ήταν πρώτη στην κανονική περίοδο αλλά φέτος έχει διακυμάνσεις. Πάντως βρήκε φόρμα, αλλά δεν μπόρεσε να μπει στην τετράδα. Απέκλεισε άνετα 2-0 την Λιμόζ με μειονέκτημα(94-70*,70-68).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Βιλερμπάν άνετα έχει κάνει το 2-0 αν και η Ντιζόν πάλεψε στο δεύτερο αλλά έχει μεγαλύτερο και καλύτερο πάγκο η πρωταθλήτρια. Θα παλέψει η Ντιζόν και γι αυτό στο -3 η Βιλερμπαν που έχει πάντως προβάδισμα. Ισως προς διπλό.

Δείτε τα στιγμιότυπα του β' ημιτελικού (101-90)