Πλέι οφ Basket League: Η 5η μάχη στο ΟΑΚΑ!

Τετάρτη, 8 Ιουνίου 2022 - 02:43

Ο Παναθηναϊκός υποδέχεται την μαχητική Λάρισα στο ματς που θα κρίνει την πρόκριση στους τελικούς (2-2)!

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Η σειρά των πλέι οφ είναι στις 3 νίκες με την σειρά των αγώνων 1-1-1-1-1 ξεκινώντας από την έδρα αυτού που έχει το πλεονέκτημα

ΦΕΤΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(2)-ΛΑΡΙΣΑ(6) 2-0(98-67,90-86*)

ΑΠΟΥΣΙΕΣ
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Γιόβιτς(πλέι μέικερ,εκτός)

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ(2)-ΛΑΡΙΣΑ(6)
Το 5ο και τελευταίο ματς στα ημιτελικά που είναι στις 3 νίκες. Απόλυτο φαβορί ο Παναθηναϊκός ασφαλώς ακόμα και ας έγινε η έκπληξη και είναι στο 2-2 η σειρά με κακές εμφανίσεις των πρασίνων. Ο Παναθηναϊκός έκανε το 1-0 χαλαρά με 87-77 στο ΟΑΚΑ. Εχανε με 26π(!) και τελικά με 84-77 στην Λάρισα δίκαια και σοκ(1-1)! Εκανε το 2-1 με 94-82 άνετα έχοντας και 25π. Και σοκ δίκαια στην Λάρισα που φωνάζει για την διαιτησία(!) καθώς έχασε με 74-62 από 56-61 σκοράροντας 1π στην 4η περίοδο στα τελευταία 8'! Μάλιστα υπήρξε ένταση και μεταξύ των παικτών! Κακή πορεία φέτος γενικά ο Παναθηναϊκός που έχει ρίξει το μπάτζετ και απογοήτευσε και στην Ευρωλίγκα. Αμφίβολος ο αρχηγός Παπαπέτρου. Υπέρβαση έχει κάνει η Λάρισα αν και είχε κακή αρχή (7 ήττες σε 8 ματς) και έφυγε ο κόουτς Παπανικολόπουλος(16/11). Τρομερή φόρμα και χημεία με τις αλλαγές και τον Τακιανό στο πάγκο.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ο Παναθηναϊκός εύκολα καθώς θα βγάλει και "εγώ” και θα έχει ένταση το ματς λόγω και της επεισοδιακής εξέλιξης στην Λάρισα. Που η ομάδα της Θεσσαλίας δεν είναι εύκολο να αντέξει λόγω βάθους σε σειρά αγώνων. Αλλά ως αντίποδα έχει ενθουσιασμό. Στο -14 ο Παναθηναϊκός όπως και στο περασμένο που δεν πέρασε ο άσος αν και ήταν 25π στην 3η περίοδο και το επιμέρους σκορ της 4ης ήταν 17-29 και χάλασε το χάντικαπ για όσους δεν έκαναν κας άουτ. Προς άσο σήμερα αν και η Λάρισα αρέσει τόσο και δείχνει ικανή να παλέψει αρκετά.