NBA: Μετωπική στην Βοστώνη!

Τετάρτη, 8 Ιουνίου 2022 - 14:00

Τρίτος τελικός απόψε στον μαγικό κόσμο του NBA, με τους Μπόστον Σέλτικς να υποδέχονται τους Γκόλντεν Στέιτ Γουόριορς!

ΒΟΣΤΩΝΗ(2)-ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ(3)
Ο 3ος μεγάλος τελικός και αλλάζει η έδρα. Στις 4 νίκες και η σειρά 2-2-1-1-1. Δεν υπάρχει φαβορί! Όλα ανοιχτά και ζευγάρι-έκπληξη είχαμε πει και 1-1 με την έδρα να έχει σπάσει. Η Βοστώνη έσπασε το αήττητο στα πλέι οφ του Γκόλντεν Στέιτ με την άμυνα της και τρομερή ανατροπή! Με 21τρ από -15(87-72) πήγε στο 114-103(!)και τελικά νίκησε με 120-108! Το Γκόλντεν Στέιτ με μια τρομερή 3η περίοδο πήγε στο +30(!) μετά το 52-50ημ(!) και επικράτησε 107-88 ισοφαρίζοντας 1-1. Η Βοστώνη με τη καλύτερη άμυνα στο ΝΒΑ πάντως δεν έχει δυνατή έδρα προσέχουμε. Αλλά έχει καλύτερη φροντ λάιν. Το Γκόλντεν Στέιτ απέκλεισε με 4-1 το Ντένβερ και με 4-2 με μειονέκτημα μάλιστα το 2ο Μέμφις. Και με περίπατο 4-1 το Ντάλας! Η Βοστώνη απέκλεισε με άνεση και σκούπα (4-0!) τους Μπρούκλιν Νετς και μετά σε μια τρομερή σειρά με 4-3 τους πρωταθλητές Μπακς ενώ είχε χάσει δύο φορές εντός! Και με μειονέκτημα σε μια τρομερή σειρά απέκλεισε με 4-3 το Μαϊάμι με τρία διπλά, καθώς έχασε δύο φορές στην έδρα της!

EΚΤΙΜΗΣΗ: Περίεργη σειρά είχαμε πει που θα έχει ανατροπές, εκπλήξεις και θα σπάσει η έδρα ίσως και αρκετές φορές. Και με το καλημέρα την έσπασε η Βοστώνη και μαζί το αήττητο του Γκόλντεν Στέιτ. Οπως περιμέναμε οι Γουόριορς ισοφάρισαν άνετα στο β΄ μέρος μετά το 52-50ημ. Ανοιχτό ματς και χαμηλά το 1.70 της έδρας και το -3. Προτιμάμε το λάιβ. Ματσάρα κοινώς. Στους 213π οριακό. Ισως προς άντερ.

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Η σειρά των πλέι οφ είναι στις 4 νίκες με την σειρά των αγώνων 2-2-1-1-1 ξεκινώντας από την έδρα αυτού που έχει το πλεονέκτημα.
ΦΕΤΟΣ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ
ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ(3)-ΒΟΣΤΩΝΗ(2) 1-1(88-110,111-107*)
ΙΑΤΡΙΚΟ ΔΕΛΤΙΟ
ΒΟΣΤΩΝΗ: -
ΓΚΟΛΝΤΕΝ ΣΤΕΙΤ: Αισμάν(σέντερ,εκτός), Ιγκουοντάλα(περιφερειακός,4π,3ρ,αμφίβολος)
ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Στις 4 νίκες ο τίτλος και η σειρά των αγώνων είναι 2-2-1-1-1 ξεκινώντας από την έδρα της ομάδας που έχει το πλεονέκτημα.

Βοστώνη 107-88

Παρακολουθείστε στο tostoixima.gr τα livescores μπάσκετ, με live στατιστικά και λεπτομέρειες για τα γεγονότα των αγώνων.