Basket League: Θέμα διάθεσης του Ολυμπιακού

Σάββατο, 27 Ιανουαρίου 2024 - 12:57

Το Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ ξεχωρίζει στο πρόγραμμα του Σαββάτου στο ελληνικό πρωτάθλημα.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ-ΑΕΚ

Πονηρό ματς αν και η ΑΕΚ είναι σαφώς φαβορί. Η Καρδίτσα είχε θέμα με το γήπεδο της με την καταστροφή στην Θεσσαλία από τις πλημμύρες. Δουλεμένη και σε άνοδο όμως και κοντά στην παραμονή της καθώς καθάρισε και το Μαρούσι εντός 87-84 με τρίποντο στο τέλος (38-42ημ).

Η ΑΕΚ άρχισε με στόχο τη τετράδα καθώς ενισχύθηκε και έφερε στον πάγκο τον Πλάθα. Εχει σοκ με Λαύριο εντός, αλλά άγγιξε το μπαμ εκτός με τον Ολυμπιακό (!) και ΠΑΟ! Ξαφνικά πολλές αλλαγές παικτών και κακές εμφανίσεις. Ηττα 91-93 με Άρη, τέλος ο Πλάθα, ανέλαβε ο Ζούρος! Ηττα 80-79 στον Προμηθέα στο Τσάμπιονς Λιγκ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Στο 1.42 και -5 η ΑΕΚ αλλά οριακό και δεν αξίζει κάτι καθως δεν είναι καλά. Στα ειδικά άσος με+10.

ΛΑΥΡΙΟ-ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ

Πονηρό ματς αν και φαβορί ο Προμηθέας. Το Λαύριο παλεύει για την παραμονή με φτηνό ρόστερ και άρχισε με μπαμ στην ΑΕΚ και και 20άρα στον ΠΑΟΚ εντός που κέρδισε και τον Άρη! Αλλά περίεργη ομάδα γενικά. Με 5 ήττες στα 6 τελευταία και ήττα με καλή εμφάνιση στον ΠΑΟΚ στην παράταση από 32-20ημ!

Εντυπωσιάζει ο Προμηθέας και ας μην έχει τόσο ακριβό μπάτζετ όπως παλαιότερα. Στόχος τα πλέι οφ και η εξάδα αρχικά. Σκοράρει πολύ. Ομάδα του όβερ. Ηττα στην παράταση με Περιστέρι μέσα. Στο Τσάμπονς Λιγκ 80-79 την ΑΕΚ μέσα.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Πονηρό ματς. Στο 1.40 και -6 χαμηλά και δεν αξίζει αν και έχει προβάδισμα ο Προμηθέας σαφώς

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ-ΜΑΡΟΥΣΙ

Ματς εύκολο για το Περιστέρι. Το Περιστέρι σοβαρό και ανερχόμενο με τον Σπανούλη στο πάγκο. Σκληρή ομάδα και εξαιρετική δουλειά με στόχο την 3η θέση. Άγγιξε το μπαμ με τον Παναθηναϊκό μέσα. Πέρασε από την δύσκολη έδρα του Προμηθέα στην παράταση. Στο Τσάμπιονς Λιγκ ήττα στην παράταση από Χάποελ Ιερ μέσα.

Το Μαρούσι γύρισε στα μεγάλα σαλόνια και είναι γνωστό για την εμπειρία του ενώ έχει και τον κόσμο του. Εχει ρίξει και χρήμα και ποντάρει στην έδρα. Νέος κόουτς ο Λημνιάτης από την 4η αγ. Η χειρότερη άμυνα, αλλά σκοράρει και έχει μπαμ στον ΠΑΟΚ. Ηττα στο τέλος στην Καρδίτσα 87-84.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Στο -13 το Περιστέρι αλλά δεν αξίζει κάτι. Μπορεί και 20π, μπορεί και να πάει χαμηλά. Περίεργο ματς.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ-ΠΑΟΚ

Ματς εύκολο για τον Ολυμπιακό και 15-20π. Ο νταμπλούχος και φιναλίστ της Ευρωλίγκα Ολυμπιακός, έχει τρομερή άμυνα. Κόβει δύο ξένους εδώ και εκτός είναι και ο Φαλ και ο Μιλουτινοφ και έχει θέμα στους ψηλούς. Είχε την Ρεάλ εκτός στην Ευρωλίγκα (90-85). Ηττα στο ΟΑΚΑ από ΠΑΟ 85-81 στο τέλος όταν μείωσε από 75-61 σε 81-79!

Σε κρίση έχοντας και απουσίες ο ΠΑΟΚ που είχε στόχο την τετράδα αλλά προβληματίζει και έχει μείνει πίσω. Εχει φάει και 20αρα στο Λαύριο, 35 στο Περιστέρι και έχασε μέσα από το Μαρούσι. Βαρύ κλίμα. Στην παράταση εντός το Λαύριο από 32-20ημ.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Στο -19 και θέμα και διάθεσης του Ολυμπιακού αν και κουρασμένος και έχει απουσίες και διπλή αγ στην Ευρωλίγκα μπροστά του.

ΚΥΡΙΑΚΗ 28/1

ΑΡΗΣ-ΚΟΛΟΣΣΟΣ

Ματς με φαβορί καθαρά τον Άρη. Ο Άρης ποντάρει στην έδρα και την άμυνα για την εξάδα. Πρόβλημα στο σκορ όμως αλλά δεμένη ομάδα και σπουδαίο διπλό στην ΑΕΚ με 91-93. Στο Γιούροκαπ πάει καλά και ας έχασε με 68-76 με την Μπουργκ μέσα. Γεμάτο πάντα το Παλέ!

Ο Κολοσσός παρά τις πολλές αλλαγές το καλοκαίρι, πάει καλά και θα στηριχθεί στην έδρα για να σωθεί βασικά. Καλή χημεία. Και μαχητικός και εκτός έδρας σε πολλά ματς. Σπουδαία εμφάνιση στο ματς με πρέπει με τον Απόλλων Πατρών εντός και τον διέλυσε με 88-60!

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ο Αρης προβάδισμα αλλά με -7 δεν αξίζει κάτι. Περνά λογικά το 1.35.

ΑΠΟΛΛΩΝ Π-ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ

Ματς προπόνησης για τον ΠΑΟ και 15-20π. Βελτιωμένος με Χριστόπουλο στο πάγκο ο Απόλλων Πατρών που έχει αλλάξει τρεις προπονητές και όλους σχεδόν τους ξένους! Αλλά έμεινε ζωντανός και παλεύει καθώς είχε τεράστιο πρόβλημα στο σκορ. Και έκανε το μπαμ εντός με την ΑΕΚ αλλά συνετρίβη 88-60 στον Κολοσσό!

Εντυπωσιάζει στην νέα εποχή ο Παναθηναϊκός που ανέβασε το μπάτζετ. Εχει το διπλό στο ΣΕΦ. Αήττητος εδώ καθώς κέρδισε 85-81 τον Ολυμπιακό εντός στο ντέρμπι σε θρίλερ από 76-61 στο 34΄! Εκτός Σλούκας-Βιλντόζα. Τρομερή φόρμα στην Ευρωλίγκα που είχε την Μακάμπι εκτός.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Στο-22 ο ΠΑΟ αλλά με πολλές απουσίες θέλει προσοχή. Καμία αξία και προς άσο. Και στα ειδικά άσος με 28-29π.