OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(1)-ΠΑΟ(2) 3-1

ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ(3 νίκες)
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ(3)-ΠΑΟΚ(4) 3-0

ΤΙ ΙΣΧΥΕΙ
Η σειρά των τελικών των πλέι οφ είναι στις 3 νίκες με την σειρά των αγώνων 1-1-1-1-1 ξεκινώντας από την έδρα αυτού που έχει το πλεονέκτημα

ΠΑΟ(1)-OΛΥΜΠΙΑΚΟΣ(2)

Ο ΠΑΟ με ψυχολογία από την κατάκτηση της Ευρωλίγκα αλλά έχασε ήδη την έδρα! Ανανεωμένος φέτος έχει εκτοξεύσει το μπάζετ με την επιστροφή και του Γιαννακόπουλου. Και πήρε την πρώτη θέση έχοντας 3-0 με τον Ολυμπιακό στην λίγκα. Απέκλεισε 2-0 τον ΠΑΟΚ(στην παρ εκτός).και 2-0 τον Άρη.Φέτος επέστρεψε στην ελίτ και με την δυνατή του έδρα αλλά και την άμυνα καθως είχε και την 2η(!) καλύτερη άμυνα στην Ευρωλίγκα. Στόχος του ο τίτλος για να κλείσει την σεζόν με τον καλύτερο τρόπο. Πάντως έχει χάσει όλα τα κρισιμα ματς και έχασε δίκαια 84-89 αφού ήταν και στο -15! Στο ΣΕΦ με ένα 32-10 στο -8 ο Ολυμπιακός πήγε στο +14)60-46) και κέρδισε σχετικά εύκολα 92-86

Πήρε την έδρα και απέκτησε πάλι την ψυχολογία του (μετά την Ευρωλίγκα) ο νταμπλούχος Ολυμπιακός που έχει τρομερή άμυνα αλλά και πρόβλημα εδώ καθώς κόβει 4(!)ξένους.Και έμεινε 2ος στην κανονικη περίοδο με 0-3 με τον ΠΑΟ.Αλλά τον είχε 2-0 στην Ευρωλίγκα και πήρε το κύπελλο. Σοκ και με Φαλ που χάνει τα πλέι οφ. Απέκλεισε 2-0 την ΑΕΚ και το Περιστέρι. Ποντάρει στην άμυνα φυσικά. Προβλημάτιζε με την εικόνα του στο σκορ ενώ βρήκε τον δρόμο του με τις προσθήκες παικτών μεσούσης της σεζόν. Τρομερό σύνολο με την κορυφαία άμυνα της Ευρώπης (73π) . Χωρίς Ράιτ-Φαλ χάνει την κυριαρχία που είχε στη ρακέτα αλλά δεν φάνηκε. Ανέβηκε και ο Γουόκαπ

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Ο ΠΑΟ στο 1.40 και -6 σωστά με την έδρα. Θα βάλει μπάλες στην ρακέτα για να φθείρει τον Μιλουτίνοφ.Αλλά ο Ολυμπιακός χωρίς το τόσο άγχος πιο επικίνδυνος. Περίεργο ματς παλι αν και προς έδρα.