Φιλικά εθνικών ομάδων: Σκοράρει η Ελλάδα!

Δευτέρα, 28 Μαρτίου 2022 - 14:03

Η Ελλάδα άφησε… υποσχέσεις με τον Πογέτ και ποντάρουμε στο 2.00 στο ματς με το Μαυροβούνιο.

• 21:00, Cosmote Sport 1HD / Open TV

Μαυροβούνιο

Οι πειραματισμοί του τεχνικού Ραντούλοβιτς δεν «βγήκαν» στο τελευταίο φιλικό του Μαυροβουνίου καθώς ηττήθηκε 1-0 εντός έδρας. Αγωνίστηκε με διαφορετικό σύστημα, βρέθηκε να χάνει στο 19’ και παρότι στην επανάλήψη βελτιώθηκε δεν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς. Χαρακτήρα τεστ έδωσε ο ομοσπονδιακός τεχνικός για τα ματς του Ιουνίου για την Λίγκα Εθνών.

Επιστρέφει ο αρχηγός

Τέθηκε εκτός ο βασικός επιθετικός Τζούρτζεβιτς, αλλά επιστρέφει ο αρχηγός Γιόβετιτς, διαθέσιμος και ο στόπερ Σάβιτς.

Πιθανές σύνθεση
Μαυροβούνιο: Πέτκοβιτς – Μάρουσιτς, Τομάσεβιτς, Σάβιτς, Ραντούνοβιτς – Οσμαϊτς, Ν. Βούκσεβιτς, Γιάνκοβιτς, Μ. Βούκσεβιτς – Ρακόμιακ, Γιόβετιτς

Ελλάδα

Πρώτο δείγμα θετικό για την ανανεωμένη Εθνική ομάδα που στο ντεμπούτο του Γκουστάβο Πογέτ επικράτησε στο Βουκουρέστι. Η Ελλάδα είχε εξαιρετική εικόνα στο πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε με το γκολ του Μπουχαλάκη, στην επανάληψη αποσυντονίστηκε μετά τις αλλαγές αλλά κράτησε το προβάδισμα.

Με νέο λουκ!

Ο Πογέτ θα επιμένει στο 4-3-3 αλλά προανήγγειλε αλλαγές, βασικός αναμένεται πλέον ο Μπακασέτας, νέο πρόβλημα ο στόπερ Τζαβέλας.

Πιθανή σύνθεση:
Ελλάδα: Βλαχοδήμος – Λύρατζης, Χατζηδιάκος, Γιαννούλης – Αλεξανδρόπουλος, Μπουχαλάκης, Μπακασέτας – Λημνιός, Παυλίδης, Μπακασέτας

4.5 3.1 1.77 1.48 2.3 1.14 4.25 2.02 1.62 1.77 1.31 1.15
Μαυροβούνιο - Ελλάδα / Εκτίμηση

Οι γηπεδούχοι έχουν την κομβική επιστροφή του Γιόβετιτς και αναμένονται βελτιωμένοι συγκριτικά με το φιλικό της Παρασκευής. Η Ελλάδα άρεσε στο πρώτο ματς με τον Πογέτ και περιμένουμε να επιμείνει σε επιθετικό προσανατολισμό. Σε αποδεκτές τιμές προσφέρεται το γκολ/γκολ (2.00), οι πιο… τολμηροί μπορούν να το συνδυάσουν και με διπλό.