Α' Βελγίου: Παιχνίδι στα γκολ!

Σάββατο, 9 Απριλίου 2022 - 05:31

Χωρίς ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο τα σημερινά ματς στην τελευταία αγωνιστική της Α’ Βελγίου και το σκορ μπορεί να… ξεφύγει!

ΕΟΥΠΕΝ – ΟΣΤΑΝΔΗ
Η Εουπεν βρέθηκε από νωρίς να κυνηγά το σκορ στο Γκενκ, δεν έδειξε διάθεση να αμφισβητήσει την ανωτερότητα των γηπεδούχων και μοιραία γνώρισε μια ακόμη βαριά ήττα. Στα τελευταία 15 ματς έχει περιοριστεί σε μόλις ένα τρίποντο, αλλά ο ανταγωνιστικός πρώτος γύρος στάθηκε αρκετός για να αποφύγει τα προβλήματα για την παραμονή. Over τα τέσσερα από τα έξι τελευταία ματς, εκτός ο βασικός φορ Ρότσα, τιμωρημένος βασικός στόπερ Αματ. Η Οστάνδη τα βρήκε σκούρα από την Σεραίνγκ αλλά επέμεινε και στις καθυστερήσεις κατάφερε να απαντήσει και να αποκομίσει έναν καθοριστικό βαθμό. Με την ισοπαλία εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή στην κατηγορία και εξορμά χωρίς άγχος πλέον στο Εουπεν. Εξέτισε ο μέσος Ρότσα, δεν υπολογίζονται και πάλι οι βασικοι Ντ΄Ασε, Εντικά (μπακ), εκτός και ο στόπερ Φόρτες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Και οι δύο ομάδες έχουν ξεμείνει από στόχους στο φινάλε της σεζόν. Περιμένουμε ένα ματς που θα ξεφύγει σκορ, ποντάρουμε στον συνδυασμό γκολ/γκολ με over.

ΑΝΤΒΕΡΠ – ΣΕΡΚΛ ΜΠΡΙΖ
Αποστολή εξετελέσθη για την Αντβερπ που παρότι δεν εντυπωσίασε με την απόδοση της κατάφερε να επιστρέψει με τους τρεις βαθμούς από την έδρα της Λέουβεν. Η τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς οριστικοποίησε την παρουσία της στα πλέι οφ 1-4 και πλέον θα διεκδικήσει και το… κάτι παραπάνω. Χωρίς νεά προβλήματα, ξανά εκτός οι βασικοί Ενχελς (στόπερ) και Φίσερ (εξτρέμ). Η Σερκλ Μπριζ βρέθηκε δις πίσω στο σκορ, ισάριθμες φορές απάντησε αλλά παρότι «πολιόρκησε» την εστία της Γάνδης στα οκτώ λεπτά καθυστερήσεων δεν κατάφερε να βρει και τρίτο γκολ. Οδυνηρή ισοπαλία καθώς δεν προλαβαίνει πλέον ούτε μαθηματικά την πρώτη οκτάδα. Εξέτισε ο στόπερ Ούτκους, δεν υπολογίζεται και πάλι ο βασικός τερματοφύλακας Ντιντιγιόν.

EKTIMHΣΗ: Μονόπλευρο το κίνητρο καθώς η Σερκλ Μπριζ δεν προλαβαίνει την οκτάδα. Οι φιλοξενούμενοι μπορούν να αβαντάρουν σε υψηλό σκορ, έχει τύχη ο συνδυαστικός άσος με γκολ/γκολ.

08/04/2022First Division A: Regular Season