Α' Βελγίου: «Μάχες» με γκολ για τα πλέι οφ!

Κυριακή, 10 Απριλίου 2022 - 09:56

Το συνδυαστικό διπλό της Αντερλεχτ στο Κορτράικ ξεχωρίζει στις σημερινές αναμετρήσεις της τελευταίας αγωνιστικής στην Jupiler League.

ΣΑΡΛΕΡΟΥΑ – Ζ. ΒΑΡΕΓΚΕΜ
Η Σαρλερουά παρουσιάστηκε κατώτερη του αναμενόμενου στην πρωτεύουσα και δεν κατάφερε να προβάλει ιδιαίτερη αντίσταση στην πιο ψυχωμένη Αντερλεχτ. Η ήττα (πρώτη μετά από τέσσερις αγωνιστικές) την έβαλε σε περιπέτειες καθώς χρειάζεται τουλάχιστον έναν βαθμό στο φινάλε. Χωρίς νέα προβλήματα, δεν υπολογίζεται και πάλι ο αμυντικός βαν Κλέιμπουτ. Η Ζ. Βάρεγκεμ γλίτωσε από πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά μετά το πρώτο γκολ της Σιντ Τρουιντεν έμεινε με δέκα και… ξέμεινε ουσιαστικά από κουράγια. Δεν της κόστισε πάντως η πέμπτη ήττα στα επτά τελευταία ματς καθώς διατήρησε το πολύτιμο +4 που της χάρισε την απευθείας παραμονή σε μια αρνητική βέβαια σεζόν. Χωρίς στόχους στο φινάλε, τιμωρημένος ο αμ. Βόλκενς, εξέτισε ο βασικός μέσος Ντουμπιά, δεν υπολογίζονται και οι ντε Νέβε (μέσος) και Μποστίν (τερμ.).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Μονόπλευρο το κίνητρο καθώς οι φιλοξενούμενοι έχουν ξεμείνει από στόχους. Συνδυάζουμε τον άσο με over 2,5.

ΚΛΑΜΠ ΜΠΡΙΖ – ΜΑΛΙΝ
Η Μπριζ έπαιξε σαν την γάτα με το… ποντίκι από τα πρώτα λεπτά την ουραγό Μπέιρσχοοτ και χωρίς να συναντήσει ιδιαίτερα προβλήματα, επέστρεψε με τους τρεις βαθμούς. Σε εντυπωσιακή κατάσταση, μετρά επτά κολλητές νίκες συνεχίζοντας την καταδίωξη της κορυφής. Δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα, επιστρέφει ο χρήσιμος εξτρέμ Μπιουκάνεν. Η Μαλίν έπαιξε με την φωτιά καθώς βρέθηκε δις πίσω στο σκορ, αλλά ανέτρεψε την κατάσταση και αφού… γλίτωσε από πέναλτι στο 3-2, έκαμψε την αντίσταση της Κορτράικ. Πρώτη νίκη μετά από τέσσερις ισοπαλίες και καθοριστική καθώς εξασφάλισε και μαθηματικά το πλασάρισμα στα πλέι οφ 5-8. Μετρά δυνάμεις στο «Γιαν Μπρέιντελ», δεν έχουν αναφερθεί ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα.

EKTIMHΣΗ: Σε τρελή κατάσταση η Κλαμπ Μπριζ, ενώ η Μαλίν θα αγωνιστεί χωρίς άγχος. Φτηνός ο άσος και θα τον ενισχύσουμε με over.

ΓΑΝΔΗ – ΛΕΟΥΒΕΝ
Η Γάνδη προηγήθηκε δις στο Μπρούχε, αλλά εν τέλει τα… χρειάστηκε στα οκτώ λεπτά καθυστερήσεων όπου αγωνιζόταν με δέκα για να σώσει τον βαθμό από την Σερκλ Μπριζ. Η ισοπαλία της έφερε μπελάδες στο τελευταίο ματς καθώς για να προλάβει πλέον την τέταρτη θέση, χρειάζεται νίκη και μη νίκη της Αντερλεχτ που την ίδια ώρα αντιμετωπίζει την αδιάφορη Κορτράικ. Τιμωρημένος ο βασικός μέσος Χιουλσάγκερ. Η Λέουβεν παρουσιάστηκε απρόσμενα ανταγωνιστική κόντρα στην Αντβερπ αλλά σπατάλησε σωρεία ευκαιριών και το πλήρωσε. Η ήττα έβαλε τέλος και στις μαθηματικές ελπίδες για την οκτάδα που δεν έδειχνε πάντως να πιστεύει, έχοντας ξεχάσει πότε επικράτησε για τελευταία φορά (0-2-4). Δεν υπολογίζεται ο χρήσιμος ακραίος Βλίτινκ, μακροχρόνια απουσιάζει ο αναπληρωματικός φορ Ρεζαεϊ.

EKTIMHΣΗ: Μονόπλευρο το κίνητρο καθώς οι φιλοξενούμενοι έχουν ξεμείνει από στόχους. Συνδυάζουμε τον άσο με over.

ΚΟΡΤΡΑΙΚ – ΑΝΤΕΡΛΕΧΤ
Η Κορτράικ παρουσιάστηκε ανταγωνιστική, αλλά παρότι προηγήθηκε δις απέτυχε να σώσει έστω τον βαθμό, σπαταλώντας πέναλτι στο 3-2. Σε παρατεταμένο ντεφορμάρισμα, μετρά πέντε κολλητές νίκες (και εννέα στα δέκα τελευταία ματς) έχοντας τεθεί από καιρό εκτός μάχης για την οκτάδα. Δεν υπολογίζονται οι βασικοί ντ΄Ανέ (μπακ), Σελεμάνι (εξτρέμ), Βαντετριτς (μέσος). Η Άντερλεχτ άφησε πίσω της την ήττα από την Γάνδη, παρουσιάστηκε εξαιρετική και επικράτησε άνετα της Σαρλερουά. Η τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς την έφερε σε θέση ισχύος καθώς εξασφαλίζει πλέον την τετράδα με τουλάχιστον ίδιο αποτέλεσμα έναντι της Γάνδης. Αμφίβολος ο βασικός μέσος Ασιμέρου, δεν υπολογίζεται και πάλι ο στόπερ Ντελκρουά.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες και το κίνητρο είναι αποκλειστικά με τους φιλοξενούμενουτς. Συνδυάζουμε το διπλό με over 1,5.

ΣΕΡΑΙΝΓΚ – ΓΚΕΝΚ
Η Σεραίνγκ ήταν πειθαρχημένη στην Οστάνδη αλλά παρότι προηγήθηκε δις, υποχρεώθηκε σε οδυνηρή ισοπαλία. Συμπλήρωσε τρεις αγωνιστικές χωρίς ήττα, αλλά η ισοπαλία δεν της… έφθασε καθώς θα αγωνιστεί πλέον στα πλέι οφ με ομάδα Β΄Κατηγορίας με φόντο την παραμονή. Εκτός ο αναπληρωματικός μέσος Λαχσαϊνί. Η Γκενκ επέβαλλε από νωρίς τον ρυθμό της και χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα επικράτησε εύκολα της Εουπεν. Απάντησε στο αρνητικό σερί που είχε προηγηθεί (0-1-2) και κατακτά την 8η θέση με ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από την Σιντ Τρουιντεν, είτε με νίκη και ήττα της Σαρλερουά. Αμφίβολος ο ενίοτε βασικός κεντρικός αμυντικός Κουέστα, ασήμαντε οι λοιπές απουσίες.

EKTIMHΣΗ: Μονόπλευρο το κίνητρο και η Γκενκ δεν θα σπαταλήσει την ευκαιρία κόντρα σε μια απογοητευμένη ομάδα. Συνδυάζουμε το διπλό με οver.

ΟΥΝΙΟΝ – ΜΠΕΙΡΣΧΟΟΤ
Η Ουνιόν ανέβασε την απόδοση στην επανάληψη και επικράτησε δίκαια στην Λιέγη. Η τρίτη νίκη στα τέσσερα τελευταία ματς «σφράγισε» την πρωτιά στην κανονική περίοδο, εξασφάλισε δηλαδή ήδη ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο και χωρίς άγχος θα προσπαθήσει να ολοκληρώσει την απόλυτη έκπληξη. Πλήγμα ο τραυματισμός του αρχηγού και βασικού μέσου Τεουμα, ολοκλήρωσε ποινή τεσσάρων αγωνιστικών ο βασικός φορ Βανζέιρ (13 γκολ/10 ασίστ). Αναμενόμενη ήττα για την Μπέιρσχοοτ που δεν κατάφερε να προβληματίσει την φορμαρισμένη Κλαμπ Μπριζ. Από νωρίς έχει πετάξει λευκή πετσέτα, έχει ήδη υποβιβαστεί. Αγωνίζεται με νέα πρόσωπα στα τελευτάια ματςμ δεν υπολογίζονται και πάλι οι βασικοι Βανχαμελ (τ), Πιτερματ (μ.), Νουμπισι (ε), φαν ντερ Μπερχ (α.).

EKTIMHΣΗ: Βίοι αντίθετοι για τις δύο ομάδες. Αναμένεται… πάρτι για την Ουνιόν και ο άσος μπορεί να συνδυαστεί με over.

ΣΙΝΤ ΤΡΟΥΙΝΤΕΝ – ΣΤΑΝΤΑΡ
Σπουδαία νίκη για την Σιντ Τρουιντεν που στην επανάληψη ανέβασε την απόδοση της και επικράτησε στο Βάρεγκεμ. Σε εντυπωσιακή κατάσταση και χάρη σε τρία κολλητά τρίποντα, συνεχίζει την μάχη για την οκτάδα. Χρειάζεται καλύτερο αποτέλεσμα από την Γκενκ για να τα καταφέρει, είτε νίκη και ήττα της Σαρλερουά καλύπτοντας συνάμα την διαφορά τερμάτων. Η Σταντάρ προσπάθησε να κοιτάξει στα μάτια την πρωτοπόρο, άντεξε για περίπου μια ώρα αλλά στο φινάλε λύγισε στην πίεση της καλύτερης Ουνιόν. Από καιρό έχει ξεμείνει από στόχους, πραγματοποίησε άλλώστε την χειρότερη σεζόν των τελευτάιων ετών Αμφίβολος ο βασικός μέσος Μποντάρ, δύσκολα και ο μέσος Τρίσιμοτ, δεν υπολογίζονται και πάλι οι βασικοί Λαϊφης (στόπερ) και Ράσκιν (μέσος).

EKTIMHΣΗ: Μονόπλευρο το βαθμολογικό ενδιαφέρον και η Ουνιόν δεν θα λαθέψει. Ο άσος δεν αποτελεί πάντως ευκαιρία, ακόμα και αν συνδυαστεί με over.

08/04/2022First Division A: Regular Season