Champions League: «Ξεφεύγει» το σκορ!

Τρίτη, 12 Απριλίου 2022 - 11:09

Η Ρεάλ υποδέχεται την Τσέλσι με παρακαταθήκη του 3-1 του πρώτου αγώνα και τα πονταρίσματα τερμάτων έχουν την τιμητική τους και στο ματς της Μαδρίτης.

Ρεβάνς προημιτελικής φάσης Τσάμπιονς Λιγκ.
Πρώτος αγώνας: Τσέλσι – Ρεάλ Μαδρίτης 1-3
Δεν ισχύουν τα εκτός έδρας γκολ, σε περίπτωση νίκης της Τσέλσι με δύο γκολ διαφορά ακολουθεί παράταση και πέναλτι αν χρειαστεί.
Ο νικητής με Μάντσεστερ Σίτι ή Ατλέτικο Μ..
22:00, CosmoteSport 2 HD

Ρεάλ Μαδρίτης

Η Ρεάλ Μαδρίτης ταξίδεψε απουσίες στο Λονδόνο, αλλά ο Καρίμ Μπενζεμά την πήρε από το χέρι και με τρία γκολ για δεύτερο διαδοχικό ματς στο Τσάμπιονς Λιγκ, της έδωσε σαφές προβάδισμα πρόκρισης. Η εμπειρία του τεχνικού Κάρλο Αντσελότι (πρώην της Τσέλσι) δεν του επιτρέπει να παρασυρθεί, σε κάθε τόνο ξεκαθαρίζει ότι δεν έχει κριθεί το παραμικρό. Για το ισπανικό πρωτάθλημα, επικράτησε 2-0 της Χετάφε και έκανε ακόμη ένα βήμα προς τον τίτλο. Στο 9-7-3 εντός με αγγλικές ομάδες.

Συν και πλην

Τιμωρημένος ο Μιλιτάο (α. 9/0, 29/1), ενώ εκτός δράσης ο Αζάρ (μ. 3/0, 17/0), Γιόβιτς (μ. 3/0, 13/1), αλλά επιστρέφουν οι Μεντί (α. 19/1) και Γιόβιτς (ε. 13/1). Η

Πιθανή σύνθεση:
Ρεάλ Μ.: Κουρτουά – Καρβαχάλ, Νάτσο, Αλάμπα, Μεντί – Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος – Ασένσιο (Βαλβέρδε), Μπενζεμά, Βινίσιους

Τσέλσι

Η Τσέλσι παρουσιάστηκε απρόσμενα προβληματική αμυντικά κόντρα στην Ρεάλ και παρά το ότι δημιούργησε ευκαιρίες για αρκετά γκολ, πλήρωσε τα πολλά λάθη στα μετόπισθεν. Η κάτοχος του Τσάμπιονς Λιγκ καλείται πλέον να ανέβει βουνό στη Μαδρίτη, απέναντι στην πολυνίκη του θεσμού. Το θετικό είναι ότι ξέσπασε στη Σαουθάμπτον για την Πρέμιερ Λιγκ, τη συνέτριψε 6-0 εκτός δράσης και έχει παγιωθεί στην τετράδα.

Χωρίς Λουκάκου

Δεν τα κατάφερε και έμεινε εκτός ο ηγετικός Λουκακού (ε. 20/5), νέο πρόβλημα ο Μπάκλει (μ. 5/0), δεν υπολογίζονται και οι Τσίλγουελ (α. 4/0, 6/0), Χάντσον-Οντόι (μ.-ε. 1/0, 15/1), ενώ δίνεται αμφίβολος ο βασικός Αθπιλικουέτα (α. 9/1, 19/0).

Τσέλσι: Μεντί – Αθπιλικουέτα, Τ. Σίλβα, Ρίντιγκερ – Τζέιμς, Ζορζίνιο, Καντέ, Αλόνσο – Ζίγιες, Μάουντ – Χάβερτς

2.42 3.65 2.52 2.15 1.54 1.44 2.4 1.47 2.32 1.42 1.27 1.42
Ρεάλ Μαδρίτης - Τσέλσι / Εκτίμηση

Το σετ είναι μάλλον υπερβολικό και αδικεί την Ρεάλ που και στο πρώτο ματς απέδειξε πως διαθέτει την ποιότητα να ταλαιπωρήσει την αμυντική γραμμή της Τσέλσι. Οι φιλοξενούμενοι καλουνται πάντως να ρισκάρουν, να "ανοίξουν" το σκορ και έτσι θα προτιμήσουμε το over (1.80).