Α' Γαλλίας: Για τον «άσο» Ναντ και Νις

Κυριακή, 24 Απριλίου 2022 - 10:36

Ναντ και Νις υποδέχονται τις Μπορντό και Τρουά αντίστοιχα και μπορούν να επιστρέψουν στις νίκες.

ΡΕΝ – ΛΟΡΙΑΝ

Η Ρεν έχασε στις λεπτομέρειες 1-2 από το Στρασβούργο. Υπέστη 2η διαδοχική ήττα και ενώ είχε προηγηθεί αήττητο σερί επτά αγώνων στο πρωτάθλημα. Tραυματίες ο βασικος γκολκίπερ Γκομίς (22 συμμ.) και οι επιθετικοί Σουλεμάνα (20/4) και Ντόκου (12/1).Η Λοριάν νίκησε στα... σημεία 1-0 τη Μετς. Επέστρεψε άμεσα στις νίκες και πήρε ανάσα στη μάχη για την παραμονή. Eκτός ο στόπερ Μορέλ (5/0).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Ρεν προφανώς και είναι το φαβορί, αλλά βρίσκεται σε πτώση και δεν αξίζει ο «άσος».

ΚΛΕΡΜΟΝ – ΑΝΖΕ

Η Κλερμόν επικράτησε 1-0 της Τρουά, σε ένα ισορροπημένο ματς. Επέστρεψε στις νίκες μετά από επτά αγώνες. Τραυματίες είναι οι αμυντικοί Εν' Σιμπά (29/1), Οζιέ (26/1),Ουντοντζί (23/1) και οι μεσοεπιθετικοί Μπερτομιέ (29/1) και Ρασάνι (25/7). Τιμωρημένος ο στόπερ Σεϊντού (17/0).Η Ανζέ έχασε φυσιολογικά 0-3 από την Παρί Σεν Ζερμέν. Σε δώδεκα παιχνίδια είχε πετύχει μόνο μία νίκη. Είναι στο δεύτερο μισό της βαθμολογίας και υπάρχει πίεση όσον αφορά στην παραμονή. Τραυματίες είναι ο πρώτος σκόρερ Μπουφάλ (29/8), οι μέσοι Καπέλ (27/0), Καμπό (24/0) και ο επιθετικός Μπαοκέν (25/2, 16 αλλ.).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Αμφίρροπο ματς, θα ρισκάρουμε με την ισοπαλία.

ΜΕΤΣ – ΜΠΡΕΣΤ

Η Μετς έχασε 0-1 από τη Λοριάν, έπειτα από ένα αμφίρροπο ματς.Σε 16 παιχνίδια σε πρωτάθλημα και Κύπελλο είχε πετύχει μόνο μία νίκη. Είναι στην τελευταία θέση, δύσκολα πλέον θα γλιτώσει τον υποβιβασμό. Τραυματίες οι αμυντικοί Μπρον (27/1), Σαντόνζ (18/4) και Καντέ (9/0), και ο μέσος Μαϊγκά (17/2).Η Μπρεστ πραγματοποίησε καλή εμφάνιση και νίκησε 2-1 τη Λυών. Σε τέσσερα ματς έχει μία ήττα. Τελειώνει τη σεζόν χωρίς άγχος. Τραυματίας ο επιθετικός Λε Ντουαρόν (30/5).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Περιμένουμε το παιχνίδι να κριθεί στις λεπτομέρειες και έτσι θα επιλέξουμε το Under.

ΝΑΝΤ – ΜΠΟΡΝΤΟ

Η Ναντ έβαλε δύσκολα στη Μαρσέιγ, αλλά τελικά έχασε 2-3. Ελαβε τέλος το αήττητο σερί των τριών αγώνων και ουσιαστικά έχασε το τραίνο της Ευρώπης. Τραυματίες οι αμυντικοί Παλουά (26/0), Τραορέ (16/0) και ο μέσος Σιριβέγια (30/3). Τιμωρημένος ο μέσος Κοκό (20/1).Η Μπορντό έφερε 2-2 με τη Σεντ Ετιέν και πλέον στα έντεκα τελευταία ματς είχε σημειώσει μόνο μία νίκη. Είναι στην προτελευταία θέση και βρίσκεται σε πίεση. Τραυματίες ο αμυντικός Πεμπελέ (26/1) και ο 2ος σκόρερ Ελις (20/9).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Ναντ είναι καλύτερη από τη Μπορντό και μπορεί να πάρει τη νίκη.

ΝΙΣ – ΤΡΟΥΑ

Η Νις έχασε 0-1 από τη Μονακό στο ντέρμπι της Κυανής Ακτής. Σε έξι αγώνες έχει μόλις μία νίκη. Εντός έδρας είναι αήττητη σε έξι ματς σε πρωτάθλημα και Κύπελλο, ενώ έχει υποστεί μόνο μία ήττα σε εννέα αγώνες. Tραυματίες ο δεξιός μπακ Ατάλ (17/2) και ο μέσος Σνεϊντερλέν (17/0).Η Τρουά έχασε στις λεπτομέρειες 0-1 από την Κλερμόν. Σε πέντε αγώνες έχει μόνο μία νίκη. Βρίσκεται χαμηλά στη βαθμολογία και παλεύει για την παραμονή της. Εκτός έδρας, έχει μία νίκη σε έξι ματς. Τιμωρημένος ο επιθετικός Μπαλντέ. Τραυματίες ο βασικός γκολκίπερ Γκαλόν (30 συμμ.) και οι αμυντικοί Σαλμιέ (28/0) και Ραμί (16/3).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Σε διαφορετικό επίπεδο κινούνται οι δύο ομάδες, η Νις έχει το προβάδισμα για τη νίκη.

ΛΙΛ – ΣΤΡΑΣΒΟΥΡΓΟ

Η Λιλ πραγματοποίησε κακή εμφάνιση και έχασε 1-2 από τη Ρεμς. Ελαβε έτσι τέλος το αήττητο σερί των επτά αγώνων στο Σαμπιονά. Εντός έδρας έχει μία νίκη σε επτά αγώνες σε όλες τις διοργανώσεις. Τιμωρημένος ο στόπερ Τζαλό (24/1). Τραυματίας ο επιθετικός Μπαμπά (27/1).Το Στρασβούργο νίκησε 2-1 τη Ρεν, έπειτα από ένα ματς το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Διατηρήθηκε, αήττητο σε 11ο ματς, ενώ σε 15 αγώνες είχε υποστεί μόνο μία ήττα. Εκτός έδρας, έχει μία ήττα σε έντεκα παιχνίδια στο πρωτάθλημα. Τραυματίες είναι ο αμυντικός Λε Μαρσάν (8/1) και οι μέσοι Λιενάρ (30/2) και Αολού (21/1).

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Λιλ θέλει να αντιδράσει μετά την ήττα από τη Ρεμς, αλλά αναμένεται να έχει δύσκολη αποστολή κόντρα στο Στρασβούργο. Θα πάμε στο Goal/goal.

ΡΕΜΣ – ΜΑΡΣΕΪΓ

Η Ρεμς πραγματοποίησε καλή εμφάνιση κόντρα στη Λιλ και νίκησε 2-1. Επέστρεψε στις νίκες μετά από τέσσερα ματς. Είναι στο δεύτερο μισό της βαθμολογίας, μακριά όμως από την επικίνδυνη ζώνη. Τραυματίες είναι ο 1ος σκόρερ Εκιτίκε (21/9) ο μέσος Καζούστε (7/2) και ο επιθετικός Δώνης (13/0).Η Μαρσέιγ δυσκολεύτηκε, αλλά νίκησε 3-2. Επέστρεψε άμεσα στις επιτυχίες, σημειώνοντας την 9η νίκη της σε δέκα ματς Σαμπιονά και Κόνφερενς Λιγκ. Αυξήθηκαν οι πιθανότητες για την κατάκτηση της 2ης θέσης. Την Πέμπτη θα παίξει εκτός έδρας με τη Φέγενορντ, στο πρώτο ματς των ημιτελικών του Κόνφερενς Λιγκ. Χωρίς απουσίες.

ΕΚΤΙΜΗΣΗ: Η Μαρσέιγ προφανώς έχει το προβάδισμα για τη νίκη, αλλά ακολουθεί το ματς με τη Φέγενορντ και ως ένα σημείο το μυαλό θα είναι στο συγκεκριμένο παιχνίδι. Θα κινηθούμε στο εύρος «2-3 γκολ».